Lepší každodenný život

Lepší každodenný život

Trvalo udržateľný a zdravý život začína malými krokmi. Pozrite sa na projekty, ktorými sa snažíme minimalizovať nepotrebný odpad alebo prispieť k ekologickejším alternatívam dopravy pre našich zákazníkov.

Podporujeme iniciatívu 10 000 stromov.

Aj my sme sa koncom roka 2020 zapojili do iniciatívy Hlavného Mesta SR Bratislavy s názvom 10 000 stromov. Tím Avionu tak podporil výsadbu 18 stromov v mestskej časti Ružinov, konkrétne v okolí jazera Rohlík, ktoré sa nachádza pri Nemocnici Ružinov.

V iniciatíve sme však pokračovali aj tento rok. V apríli na Deň Zeme sme vysadili 23 stromov v školách a škôlkach MŠ Miletičova, MŠ Haburská a ZŠ Kulíšková v Ružinove, vďaka čomu sa nám podarilo splniť záväzok – podporiť výsadbu 50 stromov v hlavnom meste. 

Výsadbou stromov zlepšujeme ovzdušie, zvyšujeme biodiverzitu, zmierňujeme letné horúčavy či znižujeme hluk. V neposlednom rade stromy vytvárajú príjemnejšiu atmosféru a skrášľujú verejný priestor.

Podporujeme cestovanie MHD.

Uhlíkovú stopu každého z nás vieme vybalansovať napríklad aj využívaním mestskej hromadnej dopravy namiesto jazdy autom. Naše digitálne obrazovky sú napojené priamo na portál imhd.sk a ponúkajú prehľad najbližších odchodov autobusov. Nájdete ich pri vstupe do Gastro pasáže, Infostánku a vedľa travelátora, ktorý sa nachádza oproti Kaufland.

Avion je držiteľom zeleného certifikátu BREEAM In Use.

Niekoľkomesačná certifikácia Avionu zahrňovala nielen energetický audit, ale aj množstvo ďalších aktivít, ktoré pomáhajú zabezpečiť trvalú udržateľnosť zdrojov a berú ohľad na našu planétu, ako napríklad separácia odpadu, zapojenie návštevníkov a nájomníkov do ekologických aktivít, vzdelávacie aktivity či podpora komunít. Aktivity aj investície podporujúce trvalú udržateľnosť sú základným pilierom našej dlhodobej stratégie spoločnosti.

Chceme zhodnocovať až 100 % odpadu.

Vedeli ste, že naším cieľom je do roku 2023 zhodnocovať až 100 % vyprodukovaného odpadu v rámci centra? Aktuálne má Avion recyklačný index na úrovni zhodnotenia vyprodukovaného odpadu 75 %, zvyšok končí na skládke. Veríme, že v úzkej spolupráci s našimi nájomníkmi a návštevníkmi sa nám podarí postupne úplne eliminovať odpad určený na skládku.

Používame úsporné perlátory

Úsporné perlátory, taktiež nazývané šetriče vody, obmedzujú vodný prúd, aby následne vytvorili silnejší prúd s nižším prietokom a teda aj nižšou spotrebou. Nainštalované sú na všetkých našich toaletách, vďaka čomu viete pri umývaní rúk znížiť spotrebu vody až o 80%.

Bylinky sú najvýznamnejším zdrojom prírodných liečiv. Ich pestovanie je veľmi jednoduché a mnohé druhy môžete zasadiť vo vlastnej záhrade, na balkóne alebo kúpiť v obchode.

Náš bylinkový záhon sa nachádza pri vonkajšom detskom ihrisku smerom od IKEA. Svojou vôňou vás dostanú napríklad materina dúška, medovka lekárska či mäta prieporná.

Okolie Avionu skrášľuje Zelený bulvár.

Na jeseň v roku 2020 bol ukončený projekt revitalizácie zelene pri McDonald´s. Našim cieľom bolo upraviť existujúcu plochu pre peších, okolie MHD zastávok a vysadiť viac okrasných porastov a kvetín, ktoré začnú kvitnúť na jar. Veríme, že aj týmto spôsobom zvýšime atraktivitu tohto priestoru. Okrem iného sme z priestoru odstránili všetky billboardy v rámci boja s printovým smogom. 

Klasické osvetlenie v Avione sme vymenili za úsporné LED technológie.

Naše osvetlenie je manažované úsporným systémom osvetlenia DALI. Je to systém, ktorý automaticky riadi zapínanie a vypínanie svetiel. Systém tak automaticky reaguje na množstvo prirodzeného denného svetla, ktoré prichádza zvonku. Navyše už viac ako 13 rokov nakupujeme elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

Ekologická údržba v areáli. 

Vedeli ste, že na zavlažovanie vonkajšej zelene v areáli používame vlastnú studňu? Alebo že burinu na okrajoch chodníkov, ciest, medzi dlaždicami a pozdĺž stien ošetrujeme ekologicky, nie chemicky? Takisto v rámci zimnej údržby používame ekologické posypové materiály a opadané lístie zbierame do vlastných kompostérov.

Majitelia elektromobilov si môžu svoje zariadenia dobiť už do 30 minút na viacerých rýchlonabíjacích staniciach v Avion Shopping Park, prípadne môžu využiť aj miesta pre pomalé nabíjanie, ktoré sú úplne ZADARMO.

K dispozícii je vyhradených 6 parkovacích miest pre nabíjanie elektrických vozidiel. Viac informácií sa dozviete TU.

Pre cyklistov sú v Avion Shopping Park vyhradené aj špeciálne cyklostojany Slovnaft BAJK.

Aktuálne sú nainštalované dve stanice s 24 stojanmi s bicyklami, ktoré sú k dispozícii počas celého roka.

Avion drží miesto aj kolobežkám
 
Podporu alternatívnej dopravy rozširujeme o špeciálne vyhradené miesta pre kolobežky. Nájdete ich pri vchode č. 4 (McDonald's). Priestor je monitorovaný kamerami a okrem iného je možnosť uzamknutia i dobíjania kolobežky.

Máte doma knihu, ktorú už nepotrebujete?

Iniciatíva zdieľaj knihu pomáha čitateľom vymieňať si knižné príbehy medzi sebou. Stačí priniesť knihu, ktorú už nepotrebujete a môžete si odniesť tú, ktorá vás zaujala. Viac inšpirácie nájdete v Gastro pasáži pri kaviarni ART Café a nad prevádzkou Hummus & Couscous. 

Recyklujte s nami.

Vybili sa vám batérie alebo skrátka neviete čo s nepotrebnou elektronikou? Využite naše zberné nádoby na batérie, mobilné telefóny, úsporné žiarivky a drobnú elektroniku, ktoré sa nachádzajú vo vchodoch podzemných garáží a prispejte k recyklácii. 

Logotype

Avion Shopping Park

Ivanská cesta 16
821 04 Bratislava
+421 905 812 513

Zanechajte nám spätnú väzbu

© 2021-2023

Ingka Centres Holding BV