Lepší každodenný život

Lepší každodenný život

Trvalo udržateľný a zdravý život sa začína malými krokmi. Pozrite sa na projekty, ktorými sa snažíme minimalizovať nepotrebný odpad alebo prispieť k ekologickejším alternatívam dopravy pre našich zákazníkov.

Avion je držiteľom certifikátu BREEAM In Use v kategórii Excelent.

Niekoľkomesačná certifikácia Avionu zahrňovala nielen energetický audit, ale aj množstvo ďalších aktivít, ktoré pomáhajú zabezpečiť trvalú udržateľnosť zdrojov a berú ohľad na našu planétu, ako napríklad separácia odpadu, zapojenie návštevníkov a nájomníkov do vzdelávacích aktivít či podpora komunít. Naše centrum je tak držiteľom certifikátu BREEAM In Use v kategórii Excelent. Aktivity aj investície podporujúce trvalú udržateľnosť sú základným pilierom našej dlhodobej stratégie.

Šetríme energiu

V rámci šetrenia energiou sme nainštalovali nové detektory CO2 vo vzduchotechnických jednotkách. Vďaka tomu je ich výkon regulovaný podľa skutočnej potreby centra. Pravidelne preto tiež obmieňame technológie, aby mali čo najmenšiu spotrebu. Okrem iného sme vymenili obehové čerpadlá vykurovania a chladenia za nové s frekvenčnými meničmi. Zároveň sme vymenili centrálne chladiace zariadenia za nové a úspornejšie. Ich výmenou sa znížia náklady na spotrebu elektrickej energie, ako aj servisné náklady. Techniku využívanú na chladenie klziska sme vymenili za energeticky šetrnejšiu a bezfreónovú.

Klasické osvetlenie v Avione sme vymenili za úsporné LED technológie.

Naše osvetlenie je manažované úsporným systémom osvetlenia DALI. Je to systém, ktorý automaticky reaguje na množstvo prirodzeného denného svetla zvonku, a tým zvyšuje a znižuje intenzitu svetla v celom nákupnom centre. Navyše už viac ako 13 rokov nakupujeme elektrinu z obnoviteľných zdrojov, preto je v súčasnosti až 100 % našej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Používame úsporné perlátory a bezvodné pisoáre

Úsporné perlátory, tzv. šetriče vody, obmedzujú vodný prúd, aby následne vytvorili silnejší prúd s nižším prietokom a nižšou spotrebou. Sú nainštalované na všetkých našich toaletách, vďaka čomu sa dá pri umývaní rúk znížiť spotreba vody až o 60 %. V Avione tiež používame bezvodné pisoáre.

Podporujeme iniciatívu 10 000 stromov

Aj my sme sa koncom roka 2020 zapojili do iniciatívy hlavného mesta SR Bratislavy s názvom 10 000 stromov. Tím Avionu tak podporil výsadbu 18 stromov v mestskej časti Ružinov, konkrétne v okolí jazera Rohlík, ktoré sa nachádza pri Nemocnici Ružinov. V iniciatíve sme však pokračovali aj v roku 2021. V apríli na Deň Zeme sme vysadili 23 stromov v školách a škôlkach MŠ Miletičova, MŠ Haburská a ZŠ Kulíškova v Ružinove. Výsadba stromov zlepšuje ovzdušie, zvyšuje biodiverzitu, zmierňuje letné horúčavy či znižuje hluk. V neposlednom rade stromy vytvárajú príjemnejšiu atmosféru a skrášľujú verejný priestor.

Podporujeme cestovanie MHD

Uhlíkovú stopu každého z nás vieme vybalansovať napríklad aj využívaním mestskej hromadnej dopravy namiesto jazdy autom. Do Avionu sa viete dostať autobusovými linkami 61, 63, 65 a 96.

Majitelia elektromobilov si môžu svoje zariadenia dobiť už do 30 minút vo viacerých rýchlonabíjacích staniciach. K dispozícii je vyhradených 6 parkovacích miest na nabíjanie elektrických vozidiel. Viac informácií o lokalite a technickej špecifikácii.

Recyklujeme utierky

Vedeli ste, že recyklujeme utierky na ruky, ktoré sú na toaletách? Vďaka systému Tork Paper Cycle je tak materiál opäť využitý vo forme toaletného papiera. Každý mesiac sa týmto spôsobom podarí recyklovať približne 1 tonu papiera.

Recyklujte elektroodpad s nami

Vybili sa vám batérie alebo skrátka neviete, čo s nepotrebnou elektronikou? Využite naše zberné nádoby na batérie, mobilné telefóny, LED žiarovky a drobnú elektroniku, ktoré sa nachádzajú vo vchodoch podzemných garáží, a prispejte k recyklácii.

Máte doma knihu, ktorú už nepotrebujete?

Iniciatíva Zdieľaj knihu pomáha čitateľom vymieňať si knižné príbehy medzi sebou. Stačí priniesť knihu, ktorú už nepotrebujete, a môžete si odniesť tú, ktorá vás zaujala. Viac inšpirácie nájdete v Gastro pasáži pri kaviarni Point Lavazza a na tribúne vedľa prevádzky PHOčkáreň.

Biodiverzita

Bylinky sú najvýznamnejším zdrojom prírodných liečiv. Ich pestovanie je veľmi jednoduché a mnohé druhy môžete zasadiť vo vlastnej záhrade, na balkóne alebo kúpiť v obchode. Náš bylinkový záhon sa nachádza pri vonkajšom detskom ihrisku v smere k predajni IKEA. Svojou vôňou vás dostanú napríklad materina dúška, medovka lekárska či mäta pieporná.

Okolie Avionu skrášľuje zelený bulvár

Na jeseň v roku 2020 bol ukončený projekt revitalizácie zelene pri McDonald's. Naším cieľom bolo upraviť existujúcu plochu pre peších, okolie zastávok MHD a vysadiť viac okrasných porastov a kvetín, ktoré začnú kvitnúť na jar. Veríme, že aj týmto spôsobom zvýšime atraktivitu tohto priestoru. Okrem iného sme z priestoru odstránili všetky bilbordy v rámci boja s printovým smogom.

Podporujeme biodiverzitu a ekologickú údržbu v areáli

Kovové konštrukcie popri stenách budovy poskytujú oporu pre popínavé rastliny a vytvárajú tak zelené fasády. V roku 2023 sme nainštalovali deväť vtáčích búdok, ktoré ponúkajú úkryt pre vtáky v okolí. Na našom zelenom bulvári sme takisto nainštalovali hmyzí hotel, ktorý poskytuje bezpečné miesto na kladenie vajíčok pre mnohé druhy hmyzu.

Vedeli ste, že na zavlažovanie vonkajšej zelene v areáli používame vlastnú studňu a jazierko, do ktorého zachytávame časť dažďovej vody zo striech centra? V rámci zimnej údržby sa snažíme využívať ekologické posypové materiály a časť opadaného lístia zbierame do vlastných kompostérov.


Chceme zhodnocovať čo najviac vyprodukovaného odpadu.

Vedeli ste, že naším cieľom je postupne zhodnocovať čo najviac vyprodukovaného odpadu v rámci nášho centra? V súčasnosti dosahujeme recyklačný index na úrovni 70 %, čo predstavuje percentuálny podiel recyklovaného odpadu z celkového množstva vyprodukovaného odpadu za daný finančný rok. Veríme, že v úzkej spolupráci s našimi nájomníkmi a návštevníkmi sa nám postupne podarí zhodnocovať ešte viac vyprodukovaného odpadu.

Nabíjacie stanice pre elektromobily

Majitelia elektromobilov si môžu svoje zariadenia dobiť už do 30 minút vo viacerých platených rýchlonabíjacích staniciach v Avione.

K dispozícii je šesť vyhradených parkovacích miest. Štyri na parkovisku vedľa prevádzky McDonald's a dve na vonkajšom parkovisku pri vchode č. 3 (vedľa detského ihriska). Všetky informácie o nabíjacích staniciach pre elektromobily.

Pre cyklistov sú v Avion Shopping Park vyhradené cyklostojany aj špeciálne cyklostojany Slovnaft BAJK.

Aktuálne sú nainštalované stanice so stojanmi na bicykle pri každom vonkajšom vchode, okrem vchodu č. 2, ktoré sú k dispozícii počas celého roka. Špeciálny cyklostojan Slovnaft BAJK sa nachádza pri vchode č. 4. Vľavo od vchodu č. 4 sa nachádza servisná stanica pre klasické bicykle, kde je k dispozícii stojan na zavesenie bicykla, prístroj na nafúkanie kolies a stanica na nabitie elektrického bicykla.

Logotype

Avion Shopping Park

Ivanská cesta 16
821 04 Bratislava
+421 905 812 513

Zanechajte nám spätnú väzbu

© Ingka Centres Holding B.V. 2024