Lepší každodenný život

Lepší každodenný život

Trvalo udržateľný a zdravý život sa začína malými krokmi. Pozrite sa na projekty, ktorými sa snažíme minimalizovať nepotrebný odpad alebo prispieť k ekologickejším alternatívam dopravy pre našich zákazníkov.

Avion je držiteľom certifikátu BREEAM In Use v kategórii Excelent.

Niekoľkomesačná certifikácia Avionu zahrňovala nielen energetický audit, ale aj množstvo ďalších aktivít, ktoré pomáhajú zabezpečiť trvalú udržateľnosť zdrojov a berú ohľad na našu planétu, ako napríklad separácia odpadu, zapojenie návštevníkov a nájomníkov do vzdelávacích aktivít či podpora komunít. Naše centrum je tak držiteľom certifikátu BREEAM In Use v kategórii Excelent. Aktivity aj investície podporujúce trvalú udržateľnosť sú základným pilierom našej dlhodobej stratégie.

Šetríme energiu

V rámci šetrenia energie sme nainštalovali nové detektory CO2 vo vzduchových jednotkách. Vďaka tomu je ich výkon regulovaný podľa skutočnej potreby centra. Pravidelne preto tiež obmieňame technológie, aby mali čo najmenšiu spotrebu. Okrem iného sme vymenili bojler, frekvenčné čerpadlá či chladiace zariadenia. Ich výmenou bude zabezpečená spoľahlivá prevádzka chladiacich zariadení a znížia sa náklady na spotrebu elektrickej energie, ako aj servisné náklady. Techniku využívanú na chladenie klziska sme vymenili za energeticky šetrnejšiu a bezfreónovú.

Klasické osvetlenie v Avione sme vymenili za úsporné LED technológie.

Naše osvetlenie je manažované úsporným systémom osvetlenia DALI. Je to systém, ktorý automaticky riadi zapínanie a vypínanie svetiel. Systém tak samočinne reaguje na množstvo prirodzeného denného svetla, ktoré prichádza zvonku. V súčasnosti máme 95% osvetlenia v centre nahradeného LED technológiami. Navyše už viac ako 13 rokov nakupujeme elektrinu z obnoviteľných zdrojov, preto je v súčasnosti až 100 % našej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

Používame úsporné perlátory a bezvodné pisoáre

Úsporné perlátory, tzv. šetriče vody, obmedzujú vodný prúd, aby následne vytvorili silnejší prúd s nižším prietokom a nižšou spotrebou. Sú nainštalované na všetkých našich toaletách, vďaka čomu sa dá pri umývaní rúk znížiť spotrebu vody až o 80 %. V Avione tiež používame bezvodné pisoáre. Vďaka nim ušetríme až 1,5 l vody pri každom použití.

Podporujeme iniciatívu 10 000 stromov

Aj my sme sa koncom roka 2020 zapojili do iniciatívy hlavného mesta SR Bratislavy s názvom 10 000 stromov. Tím Avionu tak podporil výsadbu 18 stromov v mestskej časti Ružinov, konkrétne v okolí jazera Rohlík, ktoré sa nachádza pri Nemocnici Ružinov. V iniciatíve sme však pokračovali aj v roku 2021. V apríli na Deň Zeme sme vysadili 23 stromov v školách a škôlkach MŠ Miletičova, MŠ Haburská a ZŠ Kulíškova v Ružinove.

Výsadba stromov zlepšuje ovzdušie, zvyšuje biodiverzitu, zmierňuje letné horúčavy či znižuje hluk. V neposlednom rade stromy vytvárajú príjemnejšiu atmosféru a skrášľujú verejný priestor.

Podporujeme cestovanie MHD

Uhlíkovú stopu každého z nás vieme vybalansovať napríklad aj využívaním mestskej hromadnej dopravy namiesto jazdy autom. Do Avionu sa viete dostať autobusovými linkami 61, 63, 65 a 96.

Majitelia elektromobilov si môžu svoje zariadenia dobiť už do 30 minút na viacerých rýchlonabíjacích staniciach. K dispozícii sú vyhradené 4 parkovacie miesta na nabíjanie elektrických vozidiel. Viac informácií o lokalite a technickej špecifikácii.

Avion drží miesto kolobežkám aj cyklistom

Aktuálne sú nainštalované dve stanice s 24 stojanmi s bicyklami, ktoré sú k dispozícii počas celého roka. Podporu alternatívnej dopravy rozširujeme o špeciálne vyhradené miesta pre kolobežky. Nájdete ich pri vchode č. 4 (McDonald's). Priestor je monitorovaný kamerami a okrem iného poskytuje možnosť uzamknutia i dobíjania elektrických kolobežiek.

Recyklujeme utierky

Vedeli ste, že recyklujeme utierky na ruky, ktoré sú na toaletách? Vďaka systému Tork Paper Cycle je tak materiál opäť využitý vo forme toaletného papiera. Každý mesiac sa týmto spôsobom podarí recyklovať približne 1 tonu papiera.

Recyklujte elektroodpad s namiVybili sa vám batérie alebo skrátka neviete, čo s nepotrebnou elektronikou? Využite naše zberné nádoby na batérie, mobilné telefóny, úsporné žiarivky a drobnú elektroniku, ktoré sa nachádzajú vo vchodoch podzemných garáží, a prispejte k recyklácii. Sme držiteľom certifikátu spoločnosti SEWA za zabezpečenie ekologickej recyklácie elektroodpadu a prenosných akumulátorov a batérií za rok 2022.

Máte doma knihu, ktorú už nepotrebujete?

Iniciatíva Zdieľaj knihu pomáha čitateľom vymieňať si knižné príbehy medzi sebou. Stačí priniesť knihu, ktorú už nepotrebujete, a môžete si odniesť tú, ktorá vás zaujala. Viac inšpirácie nájdete v astro pasáži pri kaviarni Point Lavazza a na tribúne vedľa prevádzky PHOčkáreň.

Biodiverzita

Bylinky sú najvýznamnejším zdrojom prírodných liečiv. Ich pestovanie je veľmi jednoduché a mnohé druhy môžete zasadiť vo vlastnej záhrade, na balkóne alebo kúpiť v obchode.

Náš bylinkový záhon sa nachádza pri vonkajšom detskom ihrisku v smere k predajni IKEA. Svojou vôňou vás dostanú napríklad materina dúška, medovka lekárska či mäta pieporná.

Okolie Avionu skrášľuje Zelený bulvár

Na jeseň v roku 2020 bol ukončený projekt revitalizácie zelene pri McDonald's. Naším cieľom bolo upraviť existujúcu plochu pre peších, okolie zastávok MHD a vysadiť viac okrasných porastov a kvetín, ktoré začnú kvitnúť na jar. Veríme, že aj týmto spôsobom zvýšime atraktivitu tohto priestoru. Okrem iného sme z priestoru odstránili všetky bilbordy v rámci boja s printovým smogom.

Podporujeme biodiverzitu a ekologickú údržbu v areáli

Kovové konštrukcie popri stenách budovy poskytujú oporu pre popínavé rastliny a vytvárajú tak zelené fasády. V roku 2023 sme nainštalovali 9 vtáčích búdok, ktoré poskytujú úkryt pre vtáky v okolí. Na našom zelenom bulvári sme taktiež nainštalovali hmyzí hotel, ktorý poskytuje bezpečné miesto na kladenie vajíčok pre mnohé druhy hmyzu.

Vedeli ste, že na zavlažovanie vonkajšej zelene v areáli používame vlastnú studňu? V rámci zimnej údržby využívame ekologické posypové materiály a opadané lístie zbierame do vlastných kompostérov.


Chceme zhodnocovať až 100 % odpadu.

Vedeli ste, že naším cieľom je do roku 2023 zhodnocovať až 100 % vyprodukovaného odpadu v rámci centra? Aktuálne má Avion recyklačný index na úrovni zhodnotenia vyprodukovaného odpadu 75 %, zvyšok končí na skládke. Veríme, že v úzkej spolupráci s našimi nájomníkmi a návštevníkmi sa nám podarí postupne úplne eliminovať odpad určený na skládku.

Ekologická údržba v areáli. 

Vedeli ste, že na zavlažovanie vonkajšej zelene v areáli používame vlastnú studňu? Alebo že burinu na okrajoch chodníkov, ciest, medzi dlaždicami a pozdĺž stien ošetrujeme ekologicky, nie chemicky? Takisto v rámci zimnej údržby používame ekologické posypové materiály a opadané lístie zbierame do vlastných kompostérov.

Nabíjacie stanice pre elektromobily

Majitelia elektromobilov si môžu svoje zariadenia dobiť už do 30 minút na viacerých platených rýchlonabíjacích staniciach v Avione.

K dispozícii sú 4 vyhradené parkovacie miesta. 2 na parkovisku vedľa prevádzky McDonald´s a 2 na vonkajšom parkovisku pri vchode číslo 3 (vedľa detského ihriska). Všetky informácie o nabíjacích staniciach pre elektromobily.

Pre cyklistov sú v Avion Shopping Park vyhradené aj špeciálne cyklostojany Slovnaft BAJK.

Aktuálne sú nainštalované dve stanice s 24 stojanmi s bicyklami, ktoré sú k dispozícii počas celého roka.

Logotype

Avion Shopping Park

Ivanská cesta 16
821 04 Bratislava
+421 905 812 513

Zanechajte nám spätnú väzbu

© 2021-2023

Ingka Centres Holding BV