Skrášlite svoj vianočný stôl

Presne ten deň v roku, keď sa okolo neho zaručene zíde celá rodina. Má pôsobiť slávnostne, prirodzene, podľa najnovších trendov? Vyťahujete servis po babičke alebo, naopak, servírujete v modernom štýle? Či už u vás víťazí tradícia alebo nová doba, pozreli sme sa na inšpirácie, ktoré by na vianočnom stole určite nemali chýbať. Prevádzka Bella Tavolla je tu pre všetkých, ktorí v Avione hľadajú široký výber kuchynských potrieb a servírovania. 

Na tradície by sa pri Vianociach nemalo zabúdať. Pripraviť navyše jeden tanier pre pocestného, na stole oriešky pre baránka, pod stolom sekera a reťaz, aby rodina držala pohromade… Aké vianočné zvyky si z vlastnej rodiny odnášate vy? či už je to tak alebo onak, poľaviť v nárokoch netreba ani pri prestieraní štedrovečerného stola. 
 

Celý štedrovečerný stôl a hostina symbolizuje hojnosť. Už v minulosti sa pod biely ľanový obrus skrývali peniaze, aby sa v ďalšom roku rozmnožili. Na stole by nemala chýbať misa s ovocím. Ak patríte medzi prírodné typy, dozdobte ju napríklad vetvičkami alebo ihličím.


V minulosti mala večera pozostávať z deviatich rôznych jedál, ktoré sa postupne servírovali. Oplátka, krupicová kaša, pupačky alebo bobáľky, kapustnica, ryba, šalát, koláče, ovocie, cesnak… Deň však zaručene patril pôstu nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Nie nadarmo sa v istej reklame sľubuje, že keď vydržia nepapať, uvidia zlaté prasiatko. 


Medzi vianočné jedlá, ktoré sa zvykli v minulosti pripravovať, patrili rezance, pirohy, šúľance, halušky a hlavne opekance, nazývané aj pupáky alebo bobáľky. Čokoľvek z týchto chutných pokrmov patrí na váš vianočný stôl, môžete zvoliť jednoduchý biely servis, prípadne ozdobný z predajne Bella Tavolla v Avione. Ak hľadáte tú správnu farbu, ktorá váš vianočný stôl zaručene nepokazí, potom nesmiete minúť červenú. V kombinácii so zelenou patrí medzi jednoznačný symbol Vianoc. 


Rôzne koláče a zákusky sa na vianočný stôl pridávali až neskôr. Medzi najtradičnejšie vianočné zákusky bezpodmienečne patria medovníky a perníky, kolieska, vanilkové rožky, rumové guľôčky či grilážky.