Šatník, ktorý šetrí prírodu

V súčasnosti nakupujeme o 60 % viac oblečenia ako v minulosti. Naše šatníky sú preplnené, no aj napriek tomu často nariekame, že si nemáme čo obliecť. Aké sú zásady zodpovedného nakupovania oblečenia? Čo znamená kapsulový šatník a ako znova využívať (upcyklovať) už dostupné kúsky? Tento článok vznikol ako in-špirácia prednáškou Martiny Marekovej Kuipers, koordinátorky Fashion Revolu-tion SK,  na tému Cesta môjho oblečenia.

Staré ako nové 
Upcyklovaná móda nás učí, ako znova využívať už dostupné textílie. Pomáha mi-nimalizovať textilný odpad a prepoužíva už dostupné materiály na ďalšie modely a kúsky oblečenia. Pekným príkladom je slovenská značka Alain Delon v Avione. Spolu s Nosene vytvorili upcyklované košele pre ženy zo svojich starších, nepreda-ných mužských kolekcií. Ďalším príkladom je limitovaná kolekcia tašiek od Ecco Shoes, ktorá vznikla zo zvyškovej kože pri výrobe topánok. 


Čarujme s málom

Súčasná doba už nie je limitovaná dizajnom ani množstvom dostupných kúskov a značiek. Po revolúcii sa oblečenie ako džínsy stalo bežne dostupné. Hlad po ve-ciach, keď ľudia chceli mať toho čo najviac, sa v súčasnosti mení skôr na vlnu uve-domelej skromnosti. 

Aj preto je jedným z často využívaných spôsobov, ako na preplnenú skriňu, práve kapsulový šatník. Predstavuje 10-15 univerzálnych kúskov, ktoré navzájom kom-binujeme do rôznych outfitov. Samozrejme, tento šatník má niekoľko variantov – najčastejšie zimný, letný a jarno-jesenný. Každý z nás ho vie dodatočne prispôsobiť svojim aktivitám ako šport či hobby. Rovnako tak svojej práci a pozícii, kde sa najčas-tejšie vyžadujú špecifické zásady obliekania. 

Pošli to ďalej
Jedným zo spôsobov, ako minimalizovať textilný odpad, je swap, čiže výmena oble-čenia navzájom. Postupne sa stáva čoraz obľúbenejší medzi ľuďmi. Vieme ho prak-tizovať aj napríklad medzi kamarátmi a v rodine. Deti menia veľkosti pomerne rýchlo. Často sa stáva, že oblečenie, z ktorého vyrástli, sa nestihlo naplno využiť. Je ideál-nym kandidátom na darovanie. Pri výmene či darovaní platí zásada – oblečenie, ktoré venujeme, by malo byť také, ktoré by sme aj my sami radi prijali. 
 

Čo podporíme našou peňaženkou? 

Skúsme sa vyhnúť nákupom, ktoré sú impulzívne. Situáciám, keď sme smutní a nakupujeme niečo „za odmenu“. Vtedy sa najčastejšie stáva, že si zadovážime aj to, čo vlastne ani nepotrebujeme. Ideálnymi kúskami šatníka sú nadčasové vzory a materiály. Vyhneme sa sezónnym a na ďalší rok neaktuálnym trendom. 

Ďalšou dôležitou zmenou môže byť práve výber materiálov oblečenia. Investujme radšej do drahších, ale trvácnejších. Napríklad vlna, merino a kašmír sa môžu stať teplými zimnými materiálmi. Sú náročnejšie na starostlivosť, ale zároveň vydržia dlhšie. Cez leto je výborný napríklad ľan. Ľanové priadze sú o 20 – 30 % pevnejšie ako priadza z bavlny a za mokra sa ich pevnosť zvyšuje o ďalších 30 %. Používaním a časom sa vlastnosti ľanového vlákna dokonca zlepšujú. Ľan neelektrizuje, čím nepriťahuje prach, je antibakteriálny a vhodný aj pre alergikov.

Minimalizmus verzus zberači
Ak už sa rozhodnete dôkladne „vyšetriť“ svoj šatník, pripravte sa triediť, vyraďovať aj vyhadzovať. No nikdy nezabudnite, že to nepotrebné pre vás môže poslúžiť ďalej. Napríklad v azylových domoch a rôznych charitách. Časť odloženého môžete zase skúsiť predať alebo darovať na rôznych bazároch a facebookových skupinách. 


Ako si upratať svoju skriňu v piatich krokoch? 

1. Vyraďme nepotrebné. Skúsme porozmýšľať, čo sme na sebe nemali za po-sledné dva roky, a šup s tým von. 
2. Sú tu nejaké veci, ktoré sú nám už malé? Tieto veci vytrieďme a s radosťou darujme ďalej. 
3. Nie je hanba odložiť si pár emocionálnych kúskov (ako šaty zo svadby, niečo po mame, šaty z promócií), veď občas nám padne dobre si na tieto pekné momenty zaspomínať. No rovnako je niekedy potrebné urobiť miesto aj pre spomienky nové...
4. Sú tu kúsky, ktoré potrebujú opraviť? K šijaciemu stroju alebo ku krajčírke s nimi!
5. Nadčasové oblečenie, o ktoré sa vzorne staráme, nám vydrží niekoľko rokov. Stačí dodržiavať zásady na etiketách a správne ich prať či (ne)žehliť.