Prírodná kozmetika

O tom, aká je prírodná kozmetika a podľa čoho by sme si ju mali vyberať, nám porozprávala na poslednej eko prednáške Avionu Barbora Gažová, zakladateľka značky Mylo.


Čo je vlastne prírodná kozmetika?

Žiaľ, tento pojem nemá v našich končinách presnú definíciu. Jej zloženie nie je zakotvené v žiadnej vyhláške alebo európskej norme. Za prírodnú kozmetiku teda považujeme také výrobky, ktorých zložky a suroviny pochádzajú z prírody, a teda sú prírodného pôvodu. 

A ako ich ľahko rozpoznať?
Je možné sledovať etikety výrobkov. Často sú označené ako prírodné, natur, bio, organic. Nie vždy však má značka konkrétnu eko certifikáciu, lebo pre lokálne a malé značky je často nákladná a nemôžu si ju dovoliť. 
 

Prírodná kozmetika
nie je len o zložení. Často má mnoho odtieňov prírodnosti a prístup záleží aj na samotnom zákazníkovi. Pre niekoho je v poriadku esenciálny olej získaný destiláciou či rastlinný olej získaný lisovaním a pre ďalšieho je v poriadku aj použitý prírodný konzervant, ak ide o prírodne identickú zlúčeninu. 

Okrem zloženia teda môžeme sledovať aj pôvod jednotlivých surovín, ich spôsob spracovania, lokálnosť a tiež obaly výrobkov. Práve spomínané Mylo si dáva záležať, aký dosah budú mať použité suroviny na životné prostredie. Hľadá zodpovedných výrobcov, ktorí sú udržateľní a zodpovední k prírode.
 

Uvedomelá kozmetika

Tento pojem v podstate vystihuje prístup k prírodnej kozmetike, keď sú použité suroviny pestované šetrne k prírode, pri výrobe sa zbytočne neplytvá surovinami, výroba sa snaží byť čo najefektívnejšia. Pri uvedomelej kozmetike sa preferuje zero waste prístup, bezobalové výrobky a recyklovanie.

Kozmetický minimalizmus
Niektoré značky nám podsúvajú potrebu mať doma veľa kozmetických produktov a prípravkov. Prírodná kozmetika podporuje multifunkčnosť produktu. Pleti stačí málo – odlíčenie, čistenie, hydratácia, vitamíny, antioxidanty a masáž. Tá je dôležitá, aby sa do zamše vstrebala výživa z použitých prípravkov.

Starnutie ako prirodzená súčasť života
Musíme si uvedomiť, že pokožka s nami putuje celý život. Nevieme zastaviť jej starnutie, no vieme ovplyvniť rýchlosť jej starnutia. Jej masážou vieme dosiahnuť prekrvenie celej zamše a tým zabezpečíme vstrebanie všetkých živín do pokožky. Výborným prírodným prostriedkom pre výživu pokožky je aj šupka z avokáda, med či jogurt a mlieko. 

Akým zložkám sa v normálnej, syntetickej kozmetike vyhnúť?
V deodorantoch si treba dávať pozor na trichlosan a hliníkové soli. Barbora tiež odporúča vyhnúť sa zložkám z petrochemického priemyslu. 
 

Recept na domáci odpudzovač komárov

Budeme potrebovať:
2 gramy nimbového oleja
13 g macerátu slnečnicového oleja s ľubovníkom bodkovaným
2 kvapky esenciálneho oleja myrhy
2 kvapky ružového dreva alebo citronely
2 kvapky esenciálneho oleja muškátu
0,1 g esenciálneho oleja pimentovníka
vitamín E (chráni rastlinné oleje pred oxidáciou)

Tento repelent je určený na pokožku, preto ho nestriekajte na oblečenie. Je dôležité si ho po nejakom čase opätovne natierať na pokožku. Keďže ho treba chrániť pred pôsobením kyslíka, je ho potrebné skladovať v tieni a vyrobiť si ho napríklad v menšom množstve.