Podporme ekologický životný štýl

Inšpirácií na život bez plastu postupne pribúda. Občas sú to malé zmeny – plátenná taška namiesto igelitovej, drevená zubná kefka a sieťky na ovocie a zeleninu. No stačí to? Ako bude vyzerať naša planéta o pár rokov? A akým klimatickým zmenám budeme čeliť? V kníhkupectve Panta Rhei sme sa pozreli na niekoľko inšpiratívnych kníh, ktoré vysvetľujú túto problematiku pre zdravšiu planétu. 


Volám sa Greta

Manifest mladého švédskeho dievčaťa s menom Greta Thunberg obehol doslova celý svet. 
Ešte ako pätnásťročná sa v auguste 2018 rozhodla, že prestane chodiť do školy, a založila globálne hnutie Fridays for Future. Získala si pozornosť miliónov mladých ľudí aj predstaviteľov vlád. Prinútila ich, aby viac načúvali planéte, za čo získala aj nomináciu na Nobelovu cenu za mier.

Život na našej planéte
Autorom knihy je moderátor David Attenborough, známy bojovník za zelenú Zem. Jeho príbeh je svedectvom doby, keď sa počas jeho života populácia na planéte takmer zdvojnásobila a tvorí už 7,9 bilióna ľudí: „Sme súčasťou najrozšírenejšieho a najdominantnejšieho druhu na Zemi. Pokorili sme najvyšší vrch sveta a potápame sa do najtemnejších hlbín mora. Vyrovnali sme sa s takmer všetkými chorobami. A hoci naše telo neprešlo nejakou výraznou zmenou, spoločnosť sa výrazne oddelila od prírodného prostredia. Ak sa sami nerozhodneme prestať, budeme využívať fyzické zdroje našej planéty až do ich úplného vyčerpania.
 

Vychovávame budúce generácie

Ako vysvetliť drobcom, že drevená hračka je lepšia ako tá plastová? Alebo že obľúbená sladkosť so sebou prináša ďalší odpad? No predsa hravou knihou! Zachráňme našu planétu v sebe ukrýva množstvo poučných otváracích okienok, ktoré odkrývajú informácie o tom, prečo sú zvieratá v ohrození. Malí drobci tak dostanú odpovede na to, prečo sa Zem zahrieva, čo je ozónová vrstva a prečo miznú dažďové pralesy. 

Zero waste pre deti 
Malé deti, ktoré majú rady pokusy, dielničky či sa jednoducho rady učia nové veci, si prídu na svoje. S touto knihou sa stanú ekologickým superhrdinami. Dozvedia sa, ako si vyrobiť vlastnú prírodnú kozmetiku a praktické pomôcky z odpadových materiálov. Táto kniha prináša zábavu pre malých aj veľkých. 
 

Stop dobe plastovej

Sklenené nádobky, hubky do kuchyne z luffy, textilné obaly na zeleninu a ovocie. Na to, aby ste žili bez plastu, nemusíte míňať závratné sumy. Stačí pár dobrých rád na zmenu nákupného správania. A práve tie zhromaždil do jednej knihy Christoph Schulz, angažovaný ekologický aktivista.
 

Pomalá a udržateľná móda

Táto módna revolúcia vznikla ako reakcia na nadmerné množstvo produkcie oblečenia a sezónnej módy. Poukazuje na to, že stačí zostaviť kapsulový šatník plný nadčasových kúskov z kvalitných materiálov. Často sú drahšie, no svojou trvácnosťou materiálov a nadčasovosťou práve investíciou, ktorá sa nám vráti. Ako spoznať kvalitné kúsky, ako sa starať o oblečenie, aby dlhšie vydržalo? Zodpovedzte si tieto otázky a vytvoríte si šatník plný udržateľnosti. 

 

Zelené klamstvá

Hoci mnohí z nás sa snažia o ekologickejší prístup k spotrebe aj k triedeniu odpadov, často podliehame ilúzii, že svet dokážeme zachrániť kupovaním správnych vecí. No práve týmto tzv. greenwashingom ako spoločnosť nespejeme k skutočnej zmene. Len prehlbujeme krízu, v ktorej sme sa ocitli. V knihe Zelené klamstvo autorka Hartmannová prináša príklady z celého sveta – od veľkej ropnej spoločnosti, ktorá zamietla pod koberec najväčšiu haváriu v histórii, cez ničenie svetových pralesov kvôli sóji, hovädziemu dobytku a palmovému oleju až po textilný priemysel.