Odľahčite po sviatkoch

Nie nadarmo sa volajú sviatky hojnosti a pokoja… Mnohí z nás sme po únavnom roku konečne zaslúžene leňošili a hodovali. No či zvláda oddychovanie rovnako dobre aj naše trávenie, je otázne. Ak ste aj vy po dňoch voľna prejedení, potom máme pre vás hneď niekoľko tipov, ktoré sme pripravili z potravín z predajne Kaufland v Avione. Tie správne suroviny a zdravý pitný režim urobia pre vaše telo doslova zázraky. 


Zdravé raňajky sú základom dňa

Ak plánujete zlepšiť svoje trávenie, mali by ste na určité obdobie vylúčiť mastné, tučné a vyprážané chody. Práve diéta a ľahšie jedlá pomôžu vášmu telu odľahčiť po hodovaní. Začiatok dňa môžete odštartovať zdravo. Napríklad rozmixovaným čerstvým ovocím z Kauflandu v Avione vo forme smoothie alebo kašou z ovsených vločiek. Výberom správnych potravín zmenšíte pálenie záhy či zrýchlite svoj metabolizmus.

 

Pripravte si ľahký obed

Na obed si doprajte viac rastlinnej stravy. Namiesto mäsa, údenín, masla, smotany a mastných syrov tak presedlajte na jedlá zo zeleniny, strukovín, z ovocia a cereálií. Aj napriek tomu, že pri detoxikácii organizmu platí zásada, že menej je viac, netreba nechať svoje telo hladovať. Namieste je správna porcia, ktorá vás nenechá hladnými. 

 

Zázračné koreniny a čaje

Škorica by nemala v tomto období chýbať len v koláčoch. Táto korenina má na podráždený žalúdok nezameniteľný účinok. Má tiež antibakteriálny a protizápalový efekt. Ak ju pridáte napríklad do čaju, vznikne skvelá kombinácia na podráždený žalúdok. Pri tráviacich ťažkostiach sa najviac osvedčili účinky mätového, zázvorového a čierneho čaju. Látky v nich obsiahnuté pomáhajú uľaviť od bolestivých kŕčov a plynatosti.

 

Namiesto nápojov čistá voda

Čistá voda je doslova zázrak. Neobsahuje žiadne zbytočné kalórie, umelé farbivá ani cukry, ktoré dokážeme nebadane v sladených vodách skonzumovať doslova na kvantá. Za pitím sladených nápojov stojí fakt, že nimi často nahrádzame úbytok vody v dôsledku rôznych spoločenských udalostí. Poskytujú nám síce rýchlu energiu, no pre správne trávenie sú skôr zaťažujúce. Preto ak plánujete po sviatkoch svoj organizmus detoxikovať, zaraďte do svojho jedálneho lístka aspoň 2-3 litre čistej vody denne a celkom vylúčte sladené nápoje. Čistú vodu môžete sčasti nahradiť napríklad minerálkou. 

 

Na večeru prajeme zdravú chuť

Ak hľadáte ten správny pomer pre nápravu žalúdka, potom dodržte tzv. metódu zdravého taniera – každú porciu by tak mala tvoriť z 50 % zelenina, 25 % ovocie, 25 % chudá bielkovina. Jedzte viac zeleniny, sladkovodných i morských rýb, chudého hydinového mäsa, nízkotučných mliečnych výrobkov, strukovín, menej chleba a škrobových príloh. A, samozrejme, úplným tabu ostávajú sladkosti a čipsy.