Ochráňte svoju pleť pred slnkom

Zachovať si mladistvo vyzerajúcu pleť, ktorá je zároveň zdravá? Kto by netúžil po čarovnej mastičke, ktorá tieto vlastnosti skĺbi dohromady? V najnovšom blogu sme sa pozreli na to, prečo je ochrana pred UV žiarením nevyhnutná. A tiež ako vybrať tú správnu ochranu pred škodlivým žiarením. 


Dovolenka, ktorá nevyjde draho 

Hoci je slnko pre naše telo dôležité a pomáha nám syntetizovať vitamín D, na vytvorenie dostatočného množstva nám skutočne stačí pár desiatok minút denne. Preto ak na dovolenke leňošíme na slnku a vystavujeme pokožku nadmernému množstvu UVA a UVB žiarenia, dochádza v koži k rýchlejším procesom starnutia.  
 

Ako teda pokožku chrániť? 

Ochranné prípravky pred slnečným žiarením často nazývame aj krémy na opaľovanie. Ich úloha je však presne opačná – majú nás chrániť pred opálením, respektíve spálením pokožky. Najrozšírenejším spôsobom, ako sa vyjadruje stupeň ochrany pred UVB žiarením, je tzv. ochranný faktor. Často sa uvádza názov SPF, ktorý vychádza z anglického Sun Protection Factor.
 

Zvoľte si správny faktor pre svoju pokožku

Hodnota SPF udáva násobok času, o ktorý si po jeho použití môžete predĺžiť bezpečný pobyt na slnku. Hodnotu SPF, ktorá bude vyhovovať vašej pokožke, určíte podľa typu vašej pokožky. 

Červený typ
Ak ste človek, ktorý sa rýchlo spáli, na slnku vaša pokožka rýchlo sčervenie a nedokáže sa opáliť dohneda, patríte do tejto kategórie. Mali by ste používať krém s ochranným faktorom SPF 50+.

Hnedá až po čase
Ak sa najskôr opálite dočervena, no neskôr vaša pokožka zhnedne, odporúčaný ochranný faktor je SPF 20 – 40. Najčastejšie ho majú ľudia s bledou pokožkou, modrými, sivými alebo zelenými očami a bledohnedými alebo blond vlasmi. 

Hnedý typ
Ak vaša pokožka dobre odoláva spáleniu a opaľuje sa dohneda, ste pravdepodobne tento typ. Nebezpečenstvo spálenia pri tomto type pokožky hrozí pri pobyte na slnku dlhšom ako 35 minút. Vhodný SPF faktor je 10 – 20.

Tmavý typ
Najčastejšie ho majú ľudia s tmavohnedými alebo čiernymi vlasmi a tmavšou pleťou. Ľudia s týmto fototypom môžu bez nebezpečenstva spálenia zotrvať na slnku 45 minút. Pre dlhšie opaľovanie sú odporúčané krémy s ochranným faktorom 5 – 20.

 


Rady na záver:

  • Kým začne krém účinkovať, trvá to zvyčajne 20 – 30 minút. Preto sa natrite ešte doma, aby pokožka bola chránená ihneď po vystavení slnku.
  • Pre pobyt pri vode uprednostnite ochranné krémy, ktoré sú vodoodolné. No aj napriek tejto ich vlastnosti nezabudnite ochrannú vrstvu po čase opakovať.
  • Na trhu sú k dispozícii ochranné krémy špeciálne venované deťom. Zohľadňujú citlivú detskú pokožku a ich zloženie je upravené špeciálne pre ne.
  • Pokožke namáhanej slnkom doprajte výživu a hľadajte krémy na opaľovanie s alantoínom, betakaroténom, vitamínom E a inými prospešnými látkami.
  • Ak máte akné, pobyt na slnku vašej pokožke prospieva. No zvoľte prípravky, ktoré vám nebudú upchávať póry.