Nenáročné izbovky pre krajší domov

Bojíte sa, že vám doma zahynú? Alebo, naopak, budete musieť neustále niečo polievať a presádzať? Nenechajte sa odstrašiť náročnosťou pestovania rastlín. Nie každá izbovka vyžaduje priame svetlo v miestnosti či pravidelné zavlažovanie. Či už ste úplný začiatočník alebo pokročilý pestovateľ, zelených inšpirácií na zútulnenie domova nie je nikdy dosť. Pozreli sme sa preto na nenáročné kvety a tiež moderné dekorácie z Rhapis kvetinárstva, IKEA či H&M Home

Ak hľadáte spôsob, ako dodať izbe svieži nádych a zútulniť ju, potom do miestnosti jednoznačne patria aj zelené, živé dekorácie. Pri ich výbere vždy dbajte na podmienky v miestnosti. Pre tmavšie kúty bez svetla zvoľte rastliny, ktoré sú nenáročné na starostlivosť – napríklad svokrine jazyky (Sansevieria trojpása) alebo zamiokulkas. Naopak, svetlo má v obľube čoraz populárnejšia monstera. 
 

Ako sa o rastliny podeliť? 

Hľadáte spôsoby, ako sa o radosť zo zelených rastlín podeliť? Svokrine jazyky ľahko namnožíte delením. Stačí počkať na nové výhonky a následne tieto menšie výhonky rastliny oddeliť. Zamiokulkas rozmnožíte aj odrezkami stoniek alebo listov. Treba však rátať s tým, že rastie veľmi pomaly. Preto na vypučanie nového výhonku môžeme čakať aj niekoľko mesiacov. 

 

Správna zálievka je základ úspechu

Chyby spôsobené nesprávnou zálievkou sú najčastejšou príčinou úhynu izboviek. Interiérové kvety trpia skôr premokrením, než by sa trápili suchom. Ako teda rozpoznávať ich potreby? Zamiokulkas aj svokrine jazyky preferujú menšiu zálievku. V prípade svokriných jazykov stačí v zimnom období polievať raz za 1-2 týždne. V prípade zamiokulkasu stačí raz za mesiac. Naopak, monstera deliciosa či monkey leaf obľubujú vlhké prostredie, preto ich môžete raz za čas osprchovať.

 

Priateľky slnečných lúčov

Slnečné stanoviská obľubuje begónia. Tejto rastliny s asymetrickými listami existuje asi tisíc druhov. Jej odroda begonia wings má prezývku anjelské krídla. Že ste pre ňu zvolili správne stanovisko, spoznáte tak, že vás okrem vždy zelených škvrnitých listov obdarí bohato kvitnúcimi bielymi kvetmi. 

Črepníky zladené s bytovými doplnkami
Na trhu nájdete nespočetný výber dizajnov a tvarov. V Avione si môžete vyberať v prevádzkach Rhapis kvetinárstvo, H&M Home a IKEA. Nezabudnite, že ešte predtým, ako rastlinu vložíme do črepníka, by mala byť umiestnená v kvetináči, ktorý má zospodu diery. To zabezpečí, že z kvetináča odtečie do črepníka prebytočná voda. 

 

Kedy je čas na presádzanie? 

Ak sa pýtate, kedy je ten správny čas na jej presadenie, máme jednoduchú odpoveď. Všetky rastliny je ideálne presadiť na jar alebo vtedy, keď korienky rastliny začnú vykukovať zospodu kvetináča. V tomto prípade rastlinu opatrne vyberieme a očistíme od starej hliny a dbáme o to, aby nový kvetináč ponúkal širší a väčší priestor pre jednotlivé korene.