Naštartujte imunitu v zime

Chladné počasie kladie na našu imunitu obzvlášť vysoké nároky. Možné prechladnutie číha nechcene okolo nás. Urobme preto opatrenia, ako aj napriek tomu zostať zdraví počas celej zimy. V Avione sme pátrali po výrobkoch, ktoré pomôžu nášmu organizmu doplniť prísun vitamínov a posilnia ho. 

Jedzte potraviny bohaté na živiny
Azda nie je tajomstvom, že pestrá strava a čerstvé ovocie či zelenina predstavujú dôležitý zdroj živín. Vitamíny a minerály v nich obsiahnuté pomáhajú nášmu organizmu. 
 

100 % prírodná šťava Bobule, ktorú sme našli v predajni Bio Organic, má rôzne príchute – čučoriedka, granátové jablko, arónia, brusnica. Je výborným zdrojom vitamínov, antioxidantov, vlákniny a minerálnych látok. Jej cena za 500 ml sa pohybuje od 16,50 €. Obsah ovocnej zložky tvorí 100 % a nie je vyrobená z koncentrátu. Výrobca ju získava lisovaním za studena.

V prípade, že nestíhame priebežne konzumovať dostatok ovocia a zeleniny, môžeme si pomôcť aj rôznymi výživovými doplnkami. Napríklad výrobkom Vitamín C, ktorý nájdete v predajni Dr. Max. Jeho cena sa začína od 4,49 €. Tento vitamín je potrebný na reguláciu normálneho telesného rastu, hojenie rán, správnych reakcií tela na stres a reguluje tvorbu bielych krviniek. Aj to je dôvod, prečo sa často odporúčajú počas zimy citrusové plody. Vitamín C ľahko doplníme aj jedením jabĺk, petržlenu, brokolice či kapusty.
 

Dostatočný odpočinok

Znie to neuveriteľne, ale dospelý človek prespí za celý život pokojne aj 25 rokov. Môže sa to zdať ako strata času, ale spánok je pre telo dôležitý. Každý deň sa v ňom obnovuje viac ako 50 miliárd buniek. Ak mu nedoprajeme dostatočný odpočinok, tento proces obnovy je narušený. Naše zdravie trpí a proces starnutia postupuje rýchlejšie. 

Dospelý človek by mal preto každý deň spať minimálne 7-8 hodín. Nezabúdajme na to, že organizmus sa nevie vyspať do zásoby. Aj preto svoje nevyspaté hodiny už nedokážeme dobehnúť cez víkend. To, že si pospíme dlhšie cez sobotu a nedeľu, stratené hodiny správnej regenerácie tela už nedobehne
 

Detoxikácia organizmu

Ak chcete z tela odstrániť usadené škodliviny, môžete mu pomôcť sa detoxikovať. Pomôže napríklad jednodňový pôst, rôzne detoxikačné čaje či napríklad Natural Tree Syrup z Bio Organic v Avione, ktorý je určený práve na dodanie energie telu, ktoré sa čistí. Jeho 500 ml verzia stojí 33,97 €. Je to 100 % prírodný a vegánsky produkt. 

Studená sprcha namiesto horúcej
Všimli sme si novodobý trend otužovania v ľadovej vode. Autor knihy Metóda Wima Hofa, ktorú zoženiete v kníhkupectve Panta Rhei, je prezývaný Ľadový muž. Ako držiteľ viacerých svetových rekordov vo vytrvalosti a v pobyte v chlade vyšiel na Kilimandžáro iba v šortkách. Bláznovstvo? V knihe sa dočítate skutočné príbehy a svedectvá ľudí, ktorí pomocou Wimových postupov prekonávajú choroby a chronické problémy. 
 

Príroda je najlepší liek

V prírode sú dostupné rôzne bylinky, ktoré pomôžu telu upokojiť sa, vyčistiť krv a detoxikovať. Rozohriať studené telo v zime vám pomôže napríklad kombinácia čaju so zmesou koriandra, zázvoru a kardanových škrupín, ktorú nájdete v DM drogérii s názvom Mivolis. 

Naopak, ak hľadáte stratenú energiu, dostupná je japonská Matcha (tiež v DM drogérii). Ideálne je piť tento čaj hneď ráno. Čajový kofeín sa z neho uvoľňuje postupne 3-6 hodín a okrem iného aj pomáha zbavovať telo ťažkých kovov a chemických toxínov. Medzi povestné účinky matcha čaju patrí vplyv na ľudský metabolizmus, ktorý zrýchľuje až o 40 %. Pomáha tak efektívnejšie spaľovať tukové zásoby a zvyšuje výkon svalovej sústavy. 

V predajni CERA MEL zase nájdete Propolisový olej. Je to nealkoholická verzia propolisovej tinktúry. Odporúča sa piť zopár kvapiek denne na posilnenie imunity. Okrem toho poslúži aj na suchú ekzematickú pokožku. Jeho cena je 7 €.