Ako kreatívne zabaviť deti doma aj na cestách

Ako kreatívne zabaviť deti doma aj na cestách
Ako kreatívne zabaviť deti doma aj na cestách

Deti sú nevyčerpateľným zdrojom energie. Tieto naše malé chodiace elektrárne s nekonečnou zásobou nápadov potrebujú neustále aktivity. Detská myseľ vie byť vo vymýšľaní hier neskutočne kreatívna a často stačí skutočne málo a dokážu sa vyhrať dlhé minúty s predmetmi, ktorých pôvodný účel ani nebol hranie.  

V niektorých situáciách, ako je dlhá cesta autom, upršané dni či dlhší pobyt doma pre chorobu, sa môže stať, že nám aj deťom dôjdu všetky, aj naše najkreatívnejšie nápady, ako sa zabaviť. Znudené dieťa je predzvesťou katastrofy a aby sme jej predišli, prichádzajú na rad tromfy z kráľovstiev hračiek.

Nechali sme si poradiť a inšpirovať v našich predajniach Alltoys, Vnímavé hračky a Biliard a prinášame zopár tipov na kreatívne hry, s ktorými sa dieťa zabaví na cestách aj doma.

Piesok, papier, nožnice – všetko, čo deti milujú

Poznáte techniku quilling? Ide o ohýbanie a lepenie papierových prúžkov do rôznych tvarov. Pomocou tejto metódy sa dajú vykúzliť rôzne nečakané predmety. Súprava obsahuje všetko, čo bude na tvorbu treba, vrátane lepidla, a tak zostáva už len pustiť sa do tvorenia. Dieťa môže využiť vlastnú kreativitu alebo priložené šablóny.
Odporúčaný vek: od 8 rokov
 

Necháš mi v noci zasvietené? Ak sa dieťa bojí tmy, táto súprava na tvorbu vlastného bezpečného lampášika bude preňho ako stvorená. Nádherná aktivita pre deti, ktorej výsledok stojí za to. Pomocou tejto súpravy si vytvoria vlastný lampášik s dinosaurami, vílami či inými obľúbenými rozprávkovými motívmi, ktorý bude výnimočnou súčasťou každej detskej izby.

Odporúčaný vek: od 6 rokov

Maľovanie pieskom sa stalo hitom okamžite po uvedení na trh. V balení deti nájdu šablóny s lepiacimi plochami a pomocou farebným pieskom naplnených pier vyfarbujú plochy. Piesok sa prichytí o lepiacu plochu a vznikne tak jedinečné farebné dielko. 

Odporúčaný vek: Maľovanie s pieskom je určené pre deti od 3 rokov, podľa náročnosti predlôh a obrázkov. Ako píše výrobca, pri maľovaní kreatívne sa „nasýtia” aj dospelí. :)
 

Keď sme už pri tom piesku. Nenadarmo sú pieskoviská také obľúbené. Hrabanie, presýpanie, stavanie s formičkami či akákoľvek iná aktivita s pieskom má relaxačné účinky a deti ho milujú, rodičia už menej.  

Našťastie je tu alternatíva, ktorá sa ľahko tvaruje, ale čo je dôležité – ľahko sa uprace. Kinetický ultrapiesok má jemnú konzistenciu a dá sa sním pracovať aj pod vodou. Nájdete ho v predajni Alltoys v rôznych farbách a súčasťou balenia bývajú aj formičky. 

 


Vo veľkorysých priestoroch predajne Alltoys sme našli množstvo zábavných a kreatívnych hier pre všetky vekové kategórie. Zaujala nás napríklad súprava na výrobu mydielok Soap art. Súprava je nielen zábavná, ale aj praktická. Dá sa z nej vyrobiť 8 – 12 ks, a tak sa môže postarať o program počas detskej párty, z ktorej si každý odnesie vlastnoručne vyrobené mydielko v rôznych tvaroch. K dispozícii je verzia Dinosaury alebo Jednorožec

Odporúčaný vek: od 5 rokov

Hravé inšpirácie z IKEANiet pochýb o tom, že čo sa týka nápadov, má IKEA tých najlepších kreatívcov. Platí to aj na detský sortiment.
MÅLA – kufrík na kreslenie, do ktorého sa zmestia papiere, pastelky aj nožnice, a malí umelci tak môžu nosiť svoje vybavenie stále so sebou. Kufrík má jednu stranu pevnú – slúži ako podložka na kreslenie a držiak na papier, vďaka čomu si dieťa môže pohodlne kresliť aj počas cestovania. V produktovej sérii MÅLA nájdete celé kreatívne vybavenie od farbičiek cez fixky až po plastelínu.

Tá je mimochodom tiež skvelým tipom na kreatívnu zábavu. Plastelína z IKEA nesmrdí, je vyrobená z netoxických látok a podľa skúseností sa ľahko vyberá z koberca, čo ocenia hlavne rodičia. :)

Fantázii sa medze nekladú, niekedy však potrebuje nakopnúť

Stačí malý podnet a s ním nám pomôže jednoduchá, no o to zábavnejšia hra Story Cubes, ktorú nám odporučili v predajni Biliard.
 

V balení sa nachádzajú klasické hracie kocky, ktoré však majú namiesto bodiek alebo čísiel rôzne obrázky. A teraz trocha počtov: kociek je 9, každá má 6 strán, čo znamená 54 obrázkov a vyše 10 miliónov rôznych kombinácií.

Pravidlá sú viac než jednoduché a možností, ako hrať, je viac. Jednou z nich je hodenie všetkými kockami a hráč z nich musí vytvoriť príbeh. Alebo sa kocka hádže postupne a každý hráč príbeh dopĺňa podľa hodeného obrázka. V hre nejde ani tak o víťaza ako o zábavu a rozvoj predstavivosti. Táto hra sa osvedčila medzi deťmi aj medzi dospelými. 

Hry na cesty pre predškolákov 

 
Ako kreatívne zabaviť deti doma aj na cestách
Ako kreatívne zabaviť deti doma aj na cestách

Pre menšie deti sme v predajni Biliard tiež našli skvelé možnosti zabavenia sa počas dlhých chvíľ. Magnetická kresliaca tabuľka MAGPAD Big  umožňuje deťom úžasnú hru, pri ktorej sa súčasne učia rozvíjať fantáziu, jemnú motoriku a grafické znalosti. Pomocou magnetického pera sa „vyťahujú” na povrch guľôčky a tvoria obrazce podľa vlastnej fantázie alebo podľa šablón. Guľôčky sa naspäť zatlačia jemným stlačením prsta.

Skvelým tipom sú aj znovupopisovateľné zošity s rôznymi úlohami. Deti si opakovane potrénujú ručičky a hlavičky spájaním, vyfarbovaním, riešením hlavolamov pomocou fixky a zošita s ľahko mazateľnou úpravou. 
Odporúčaný vek: od 3 rokov

Spoločenské hry nie sú len pre veľkých. Našli sme spoločenské hry vhodné už od 4 rokov, ktoré pomáhajú rozvíjať strategické myslenie a logiku. Jednou z takýchto hier je Sea battle – Hra lode. Princíp je asi každému známy, pravidlá sú jednoduché a zábava zaručená. Hra a jej komponenty sú prispôsobené na menšie detské rúčky. 

Niektoré hry a hračky určite poznáte a niektoré sú pre vás možno novinkou. Veríme, že sa vám aj vašim deťom budú naše tipy páčiť a spoločným tvorením a hraním strávite príjemný čas.