Kávičky z celého sveta v Avione

Latte, presso, turek, flat white… Nie je podstatná forma, ale nájsť si čas na tú svoju obľúbenú šálku. Kedy si ju najčastejšie vychutnávate? Je to skoro ráno na povzbudenie? Alebo popoludní ako chvíľkový relax? Pozreli sme sa bližšie na ponuku káv v Avione a prinášame vám krátky prehľad voňavých dobrôt.

Káva sa už dlhé roky teší veľkej obľube. Pre svoj obsah kofeínu ju mnohí ľudia pijú práve ráno. Vzniká pražením a mletím semien kávovníka. Z ich najznámejších odrôd vznikli práve názvy káv arabika a robusta. Arabike sa pri pestovaní lepšie darí vo vyšších nadmorských výškach. A, naopak, robusta je menej náročná na pestovanie a odoláva lepšie škodcom. To z nej robí cenovo dostupnejšiu alternatívu. 

Cibetková káva možno patrí k najznámejším na svete, ale určite nie k najdrahším. Známa ako Kopi Luwak sa táto arabika preslávila tým, že ju konzumujú práve cibetky. Jedia kávové semená, ktoré potom v ich truse nachádzame nestrávené. To z nich robí unikátnu komoditu. Podobným procesom vzniká aj najdrahšia káva na svete. Pochádza z Thajska, ale na rozdiel od cibetiek táto prechádza tráviacim procesom slonov, kde na ňu pôsobia žalúdočné kyseliny. Jedna šálka stojí približne 50 €, keďže kilogram kávy vychádza na 1 000 dolárov. 
 
Najväčší výber káv v CAFEPOINT
Ak hľadáte kávu pre skutočných milovníkov, potom nesmiete minúť predajňu CAFEPOINT. Kávové zrná sem prešli dlhý kus cesty z celého sveta. Pri ich výbere platí zásada, že africké odrody majú skôr kyslastý nádych, zatiaľ čo kávy z Južnej Ameriky sa rozvinú do príjemne sladkých tónov. 

Vybrať si spomedzi veľkého množstva značiek a zmesí býva náročné. Na miešanie arabiky a robusty sú špecialisti najmä Taliani. Tieto kávy sú viac vhodné práve na ranné povzbudenie. No ak túžite spoznávať nové chute, siahnite po odrodách, ktoré sú skutočnými perlami vo svete kávy. Označujú sa ako gurmánske a patria medzi najexkluzívnejšie a najkvalitnejšie kávy na svete. Sú to napríklad Jamaica Blue Mountain, Yemen Mocha Sanani, Hawaii Kona, Nepal Mt. Everest Supreme či Panama Geisha Vulcan.
 
Karamelová láska či známe Pumpkin Spice Latté
Fanúšikovia ochutených káv majú v Starbuckse veľa možností. Táto značka sa riadi heslom „Tvoj nápoj je tvoja voľba“, a tak si môžete sami vybrať, či si prosíte svetlejšie upraženú kávu alebo tzv. dark roast. Karamelové topingy či káva s chuťou čaju? Na svoje si prídu aj vegáni s rastlinnou alternatívou mlieka. 

Kúpou kávy Starbucks zároveň podporujete myšlienku spoločenskej zodpovednosti. Značka sa zaviazala spolupracovať iba s farmármi, ktorí svoje kávy pestujú eticky a s ohľadom na životné prostredie. 
Koláčik a kávička = láska
Obľúbená kombinácia a verná priateľka, ktorú zbožňujeme najmä v obľúbenej kaviarni. Aktuálne si ju môžete vychutnať aspoň ako take-away napríklad z kaviarne Spusta. V ponuke tejto kaviarne nájdete okrem dobrej kávy aj sladké pochúťky, raňajkové pečivo a zákusky. Koláčik si viete objednať z prevádzky Natacha Pacal
 

Používate kávičkársky slovník správne?

  • Espresso – o jeho definícii sa vedú mnohé polemiky. Podľa Talianskeho inštitútu kávy je presne zadefinované. Pripravuje sa zo 7,2 g pomletej kávy utlačenej na páke tlakom 20 kg a extrakcia kávy trvá 25-30 sekúnd, pričom vytečie približne 25-30 ml hotovej kávy. 
  • Caffè Americano sa podáva vo väčšej šálke. Je to najmä preto, že k espressu servírujeme horúcu vodu. Zákazník priliatím vody získa rovnakú intenzitu kávy, ale rozdielnu chuť.
  • Flat White – základom tejto kávy je dvojité espresso, ktoré sa podáva spolu s mliečnou mikropenou. Pena je vyšľahaná dýzou. 
  • Caffelatte – espresso je zaliate horúcim mliekom a asi 1 cm mliečnej peny.
  • Cappuccino – má podobné vlastnosti ako spomínané latte, ale má viac mliečnej peny a menej mlieka. Mlieko v ňom nie je zmiešané s espressom, vďaka čomu sú jednotlivé vrstvy oddelené.
  • Espresso Macchiato – klasické espresso dozdobené navrchu mliečnou penou.