Eko výrobky v Avion

Žiť v súlade s prírodou je v dnešnej uponáhľanej spoločnosti čoraz náročnejšie. Ako pomôcť našej planéte? Pripravili sme niekoľko tipov na eko výrobky, ktoré nájdete v Avion Shopping Parku. 

Záchrancami prírody sa môžeme stať aj maličkými krokmi. Stačí podporiť značky zodpovedné k životnému prostrediu. Jednými z nich sú aj LINDEX a TCHIBO. Pre svoju módu volia trvalo udržateľné materiály. 

Čo to ale v preklade znamená? A ako eko výrobok odlíšiť? 
Takýto výrobok je nielen šetrný k životnému prostrediu, ale aj k zdraviu zákazníkov. Neznečisťuje vodu, nebol testovaný na zvieratách a neobsahuje poškodzujúce chemické látky. Pozrite sa s nami na príklady, s ktorými ušetríte okrem prírody aj vlastné zdroje. 

Usporená energia a voda
Zdá sa to komplikované, ale stačí len pár zmien. Vymeniť vodovodný kohútik za taký, ktorý spotrebuje menej vody. V predajni DATART nájdete široký výber úsporných LED žiaroviek. Sú najpopulárnejším druhom úsporného svetla pre domácnosti. Ušetria pokojne aj 80 % elektrickej energie. Zároveň majú dlhšiu životnosť. 

A keď už sme pri šetrení zdrojov – platí to aj pri energii vynaloženej na dovoz. Vezmime si takého lokálneho výrobcu alebo značku. Ak siahnete po jeho výrobku a uprednostníte ho pred takým, ktorý na Slovensko meral dlhú cestu, opäť sme prírodu odbremenili od energie vynaloženej na dlhú prepravu a distribúciu.


Menej odpadu
Vlastné vrecká na potraviny dnes už nie sú dôvodom, prečo na nás budú v potravinách pozerať cez prsty. Aj predajňa Kaufland pri vážení ovocia a zeleniny doplnila možnosť zvoliť si funkciu „vlastné vrecko“. Vďaka tomu odvážime svoj nákup presnejšie. A predstavme si to množstvo plastových vreciek, ktoré už viac nepotrebujeme!

Sieťovka je milá vec, ktorá nám často evokuje časy komunizmu. No eko doba z nej spravila povinný módny doplnok a dnes už je to skôr milé retro. V predajni kozmetiky DM sme našli hneď niekoľko farebných variácií. 

A čo také domáce pranie? Aj pri výbere pracích prostriedkov stačí malá zmena. Tie prírodné menej zaťažujú odpadové vody. Pod našou strechou nájdeme napríklad slovenskú značku SOAPHORIA. Patrila medzi prvé, ktoré zaviedli recyklačný program pre prázdne obaly výrobkov. Vo svojej ponuke má obľúbený eko rad pracích prostriedkov, tuhé šampóny či sójové sviečky. 

 


Trvalo udržateľné materiály

Denne by sme mali vypiť viac ako dva litre tekutín. No ruku na srdce, koľkí z nás na to zabúdame? Vďaka vlastnej fľaši na nápoje si zaistíme pravidelný pitný režim a odbremeníme prírodu od odpadu z kupovaných plastových nápojov. Perličkou môže byť už len vlastný „keepcup“, v ktorom si odnesiete svoju obľúbenú voňavú kávu. 

Všímajme si informácie na etiketách a výrobkoch. Často nám samy napovedia, po ktorom sa oplatí siahnuť. Medzi trvalo udržateľné materiály patrí najmä drevo, bambus, organické prírodné vlákna, vegánska koža či obnoviteľný plast. Myslime na to pri výbere výrobkov každodennej spotreby.  


Jedlo bližšie k prírode


Aby potravina získala označenie bio, musí byť vyrobená z produktov kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. To znamená bez pesticídov a umelých hnojív. Môžeme si tak byť istí, že si do jedla navyše neprimiešame nechcené chemické látky. Biopotraviny často patria k drahším surovinám, ale ich kúpou zároveň pomáhame šetrnejšiemu zaobchádzaniu s pôdou a podzemnými vodami. 

Život bez mäsa si možno ani nevieme predstaviť. No niekedy stačí aspoň rozšíriť obzory a skúsiť niečo nové. V našej Gastro pasáži nájdete hneď niekoľko prevádzok, ktorých menu ponúka širokú vegánsku aj vegetariánku ponuku.

 
Všetky aktivity a iniciatívy Avionu pre podporu  projektov, týkajúcich sa verejného povedomia o možnosti zlepšenia vplyvu na životné prostredie, nazývame Eko príbeh.