Do Malých Karpát aj s deťmi

Hľadáte tipy na nenáročné túry so svojimi ratolesťami? Kam zobrať do prírody celú rodinu a zároveň sa vždy vrátiť s úsmevom na perách? Spolu so značkami Alpine Pro, A3 Sport a Tchibo sme sa zatúlali do Malých Karpát a prinášame vám tipy na nenáročné túry s deťmi, ako aj skvelú jesennú výbavu do náročnejšieho počasia. 


Rozhľadňa nad vinohradmi – Veľká Homoľa (709 m)

Dĺžka túry: približne 1 hodina
Štart túry: Zochova chata, Modra


Ak sa vyberiete do Modry, potom by ste určite nemali minúť malokarpatský vrch, ktorý sa pýši svojou rozhľadňou nad vinohradmi. Výhodou tejto túry je, že si viete zvoliť jej najľahší variant – čiže odštartovať približne hodinový úsek s miernym stúpaním, ktorý sa začína pri hoteli Zochova chata. Ťažšou alternatívou sú prechody z mestečka Modra, z Harmónie alebo z Pezinka. 
 

Výhodou tejto túry je, že je pomerne nenáročná a hravo ju zvládnu aj deti. Po ceste sa nachádza náučný chodník, preto sa dozviete viac o miestnych zvieratách a stromoch. Potrápi asi len úvodný strmší kopec pri lanovke a v závere strmý stupák, kde už je rozhľadňa na dosah. 


Studnička Koziarka

Dĺžka okruhu: približne 2 hodiny
Štart túry: Muštová ulica


Svoju túru môžete odštartovať zaparkovaním pri železnici na Muštovej ulici. Vyberiete sa smerom do Rače a čoskoro sa ocitnete pri vinohradoch. Postupne nimi prejdete cez Horskú ulicu až ku kynologickému klubu Hafík, kde odbočíte doľava k vodojemu Koziarka. Tu sa začína putovanie lesom. Čaká vás stúpanie až k studničke Koziarka, ktorá ústi priamo pod cvičnou lúkou na Kamzíku. Je vybudovaná z kameňa, s dreveným prístreškom a štítok na nej odkazuje až na rok 1969, keď bola pravdepodobne vytvorená alebo obnovená. 

Pri chate Ahoj vás čaká odmena  – panoramatický výhľad na celú Bratislavu. Je už len na vás, či sa rozhodnete oddýchnuť si v bufete alebo pokračovať asfaltkou dole naspäť až k autu.
 

Z Koliby až do Rače

Dĺžka túry: približne 4 hodiny
Štart túry: Kamzík 


Prejsť z Koliby na Kamzíku až do Rače znamená sčasti lemovať aj trasu Štefánikovej magistrály. Táto túra patrí medzi náročnejšie. A to najmä svojou dĺžkou, ktorá v závislosti od tempa môže trvať 3 – 4 hodiny. 

Hneď na začiatku trasy sa viete zabaviť na bobovej dráhe na Kamzíku, ktorá býva funkčná zväčša do začiatku zimy. Jedna jazda vás vyjde na 3 €. 

Cesta sa začína po červenej značke, cez Kamzík smerom na Tri duby. Pokračuje rovnako po červenej turistickej značke cez Peknú cestu a Spariská až na Vypálenisko. Stadiaľ sa cez Zbojnícku studničku, kde trasu z červenej zmeníme na zelenú turistickú značku, dostanete až k Amfiteátru Rača. 

Na ceste vás prekvapí niekoľko stúpaní, ale v zásade sa cesta väčšinou zvažuje z Kamzíka smerom nadol z Karpát. Po ceste máte na výber niekoľko oddychových altánkov či miest na založenie ohňa.