Čím sa riadiť pri výbere správnej vône?

Siahnete po vôni, ktorá vám vonia alebo ktorú má niekto z vašich známych? Zaujme vás flakón alebo reklama? Pri výber vôní pre vás alebo obdarovaného človeka je lepšie riadiť sa dobrými radami a obstarať si viac vôní. Iná vôňa je totiž vhodná pre jarné obdobie, iná v zime, ďalšia je určená pre športové typy a úplne iná pre spoločenské udalosti.  

Riaďte sa vkusom a nechajte si poradiť

Najpredávanejšie parfumy a vône, ktoré propagujú známe celebrity, vám pomôžu zorientovať sa v trendoch. V predvianočnom zhone vás nasmerujú na kúpu darčeka. V prípade, ak kupujete pre iných, lepšie je zohľadniť univerzálne trendy a novinky, najmä ak nepoznáte vkus obdarovaného. Určite vám však úprimne poradia v parfumérii. „U žien pri výbere darčeka rozhoduje prevažne vôňa. Chcú, aby im muž voňal, a preto vyberajú skôr podľa čuchu. U mužov častejšie zohráva úlohu značka a flakón. Obvykle sa riadia aj najnovšími trendmi a pýtajú si novinky,“ hovorí zo svojej praxe Lucia Štibraná z FAnn parfumérie v Avione. „Pravda je, že zákazníkov viac oslovujú pri výbere najpredávanejšie a mediálne propagované parfumy a vône,“ uvádza Aneta Timoranská z Marionnaud Slovak Republic. 


Všeobecne platí, že ak má byť obdarovaným muž, vôňa by mala pozostávať z mužnejších, „drsnejších“ komponentov, ktorých hlavnou zložkou je santalové či cédrové drevo, bergamot (Citrus bergamia) alebo orientálne arómy. Ak má mať z vône radosť žena, vhodnejšie sú „nežnejšie“ vône obsahujúce kvetinové a ovocné tóny doplnené o svieže korenia.

Určite je najlepšie nenápadne zistiť, aké vône sa dotyčnému alebo dotyčnej páčia, aby ste predišli sklamaniu. Ideálne je, ak viete aspoň značku, potom je výber ľahší – siahnite po rovnakej značke alebo podobných vôňach. A ako si vybrať vôňu pre seba? Rôzne pramene uvádzajú, že človek dokáže rozlíšiť vyše 10 000 vôní a pachov a len vôňa ruží pozostáva z 500 komponentov. Vnímanie vôní sa dokonca mení s vekom a je známe, že najlepší čuch majú matky. Mnohé by určite dosvedčili, že počas tehotenstva im niektoré predtým obľúbené vône alebo pachy vyslovene prekážali. „Každý má osobité pH, a preto nový trend vo vôni vôbec nemusí korešpondovať s vašou osobnosťou, a tak vôňu nebudete nosiť a ani sa s ňou nebudete vedieť stotožniť. Vždy sa treba riadiť vlastným štýlom,“ radí Lucia Štibraná. 

Zohľadňujte aj ročné obdobie
Ročným obdobím sa riadia aj značky a výrobcovia vôní. „Snažia sa uvádzať novinky, ktoré v lete pripomínajú jar, kvety, ovocie, a, naopak, na zimné obdobie sú viac korenisté a so silnejšou intenzitou vône.  Sú typy zákazníkov, ktorí preferujú jeden typ vône celoročne, no obvykle na zimu odporúčame používať intenzívnejšie parfumy a na teplejšie mesiace jemné, nevtieravé, hravé a svieže vône plné kvetín,“ hovorí Lucia Štibraná z FAnn parfumérie. „S príchodom tepla zákazníci viac siahajú po sviežich vôňach a v zimnom období po sladších a orientálnych vôňach. No máme aj zákazníkov, ktorí používajú jednu vôňu niekoľko rokov, a to bez ohľadu na ročné obdobie,“ uvádza Aneta Timoranská z Marionnaudu. 


Všeobecné odporúčania pre vône na štyri ročné obdobia sú nasledujúce:
JAR: vôňa ruží, kamélie, jablka alebo papáje, sú to vône ťažšie ako v lete, ale ľahšie ako v zime.
LETO: jemné, decentné, ľahšie ovocné a kvetinové vône, najmä fialka, vanilka, mandarínka, frézia, grep alebo céder. 
JESEŇ: kvety pomarančovníka, jemný zelený čaj, kombinácie uvedených vôní s drevinami.
ZIMA: ťažšie vône, drevité, korenisté, orientálne, napríklad ostružiny, orgován, jazmín.

K rifliam idú jednoduché parfumy
Okrem vkusu a ročného obdobia je dobré rozlišovať aj príležitosť, pri ktorej vône používate. Napríklad k rifliam a tričku idú nekomplikované, unisex vône, teda čo najjednoduchšie. Takisto pri športovaní použite skôr vôňu sviežu, dynamickú. Farebné šaty a sukne u dám a ľahké košele a nohavice u pánov budú ladiť so zložitejšími, hravými tónmi a zábavnou kompozíciou vôní. Ťažké, zložité, veľmi sladké, orientálne a korenené parfumy sa nosia predovšetkým večer. Intenzívnejšie vône korešpondujú s róbou na ples aj šatami na párty. Často je lepšie najprv sa „obliecť do vône“ a potom vyberať odev a topánky. Správna vôňa inšpiruje k výberu adekvátneho odevu a mejkapu.

Výber vône nenechávajte na náhodu
Čo počúvate častejšie? Vetu „Dnes vyzeráš dobre“ alebo vetu „Dnes krásne voniaš“? Čo by vás viac potešilo? Všeobecná fráza týkajúca sa vizáže a odevu alebo intímnejší kompliment, ktorý spôsobila vôňa? Rozdiel má na svedomí voľba parfumu, ktorý podčiarkne vašu osobnosť a váš štýl. Platí, že šaty zakrývajú nedostatky, ale vôňa podčiarkuje a odkrýva prednosti. Vďaka správnemu parfumu sa budete cítiť lepšie a posilní sa aj váš vzťah k ostatným ľuďom. Vyniknúť a zvýšiť si sebavedomie môžete aj vďaka novinkám.


„Medzi naše najpredávanejšie vône patria Chanel Mademoiselle, YSL Opium black, Lancôme La vie est belle, Dior Sauvage, Chanel Bleue a YSL Y. Aktuálne ponúkame novinky Chloe Nomade naturelle, YSL Opium black Illicit green a Lancôme Tresor la nuit intense,“ prezrádza Aneta Timoranská.

Lucia Štibraná: „Vo FAnn parfumériách sa zákazníci môžu tešiť na veľa zaujímavých noviniek a typov zo sveta vôní a krásy, starostlivosti a líčenia. Veľa značiek očarí krásnou novinkou, máte sa na čo tešiť. Nechajte sa prekvapiť 😊.“
Platí, že výber vône, či už parfumu alebo kolínskej, predstavuje hlboko osobné, intímne rozhodnutie. Málokto ho berie na ľahkú váhu.

Navštívte preto odborníkov vo FAnn parfumérie  alebo Marionnaud v Avione a nechajte si poradiť.