Chrániť oči pred jarným slnkom?

Svoj obľúbený doplnok neberte len ako módnu záležitosť. Kvalitné okuliare by mali slúžiť okrem doplnenia imidžu aj na ochranu zraku pred ostrým slnkom a škodlivým ultrafialovým žiarením. O tom, čomu sa pri ich výbere vyvarovať a ako si správne vybrať slnečné, sme sa porozprávali s pracovníkmi predajne GrandOptical v Avione. 


Prečo si dať pozor na nekvalitné okuliare? 

Na trhu je dostupné veľké množstvo tvarov, veľkostí, farieb, rámov aj skiel. Výber materiálov vo veľkej miere ovplyvňuje aj finálnu cenu výrobku. Aj preto by sme mali sledovať, či budú naše okuliare nielen pekné, ale zároveň ochránia náš zrak správne. Môže sa totiž stať, že okuliare nebudú mať ochranný filter. To znamená, že vplyvom tmavých, zafarbených skiel bez ochranného prvku sa naše zreničky rozšíria a do oka nám tak prenikne neprimerané množstvo škodlivého ultrafialového žiarenia. V tomto prípade nám takéto okuliare viac poškodia ako nás ochránia. Pri ich výbere je preto dôležité sledovať, či majú UV filter. Okuliare s takýmto filtrom majú označenie 100 % UV filter alebo UV400. 
 

Nosíte dioptrické okuliare? To nič!

GrandOptical nám poradili, že je potrebné sledovať označenia jednotlivých rámov slnečných okuliarov. Väčšina slnečných okuliarov sa dá na požiadanie špeciálne upraviť. Na mieru tak budete mať okuliare, ktoré sú zároveň slnečné a zároveň dioptrické, podľa vašich požiadaviek. 


Polarizačné okuliare na hory aj k vode 

Niektoré okuliare majú povrchovú úpravu navyše. Obsahujú takzvanú polarizáciu šošoviek. Do týchto okuliarov sa oplatí investovať najmä na šoférovanie, pri lyžovačke a športe na horách, v snehu a tiež pri vode. Pomôžu vám viac tlmiť jednotlivé odrazy svetla z kapoty, od vodnej hladiny či snehu. Ich jemnejšou alternatívou sú zrkadlové okuliare s UV filtrom, ktoré sčasti odrážajú slnečné žiarenie z povrchov. 

Vyššia cena značkových okuliarov
Dôvodom vyššej ceny týchto okuliarov nie je len ich značka. Väčšinou sú vyrobené z kvalitnejších, odolných materiálov. Na pohľad to možno nerozoznáte, ale značky ako napríklad Gucci či Ray-Ban investujú do materiálov, ktoré vydržia rôzne vplyvy počasia, teplôt aj času nosenia. V predajni GrandOptical majú k dispozícii napríklad značky Cline, Polaroid, Fossil, Guess, Activ, Carrera, Vogue, ale aj okuliare neznačkové. 


Výber okuliarov podľa typu tváre

Samozrejme, je to aj o vkuse zákazníka. No vo všeobecnosti platí zásada, že ľudia s guľatou tvárou by nemali vyberať okrúhle okuliare. Tvár by im to ešte viac zaguľatilo. Títo ľudia, ktorí majú tvár rovnako vysokú ako širokú, by mali siahnuť po hranatom type okuliarov so štvorcovými či s obdĺžnikovými rámami. 

Hranatá tvár v tvare kocky môže siahnuť po „mačkovitých”, okrúhlych alebo oválnych tvaroch. Oválna, podlhovastá tvár má výhodu, pretože sa jej hodí takmer každý typ okuliarov. Ľudia so širším čelom a užšou bradou majú takzvaný srdcový typ tváre. Vhodnými tvarmi okuliarov pre tento typ tváre sú mačacie alebo okrúhle tvary.