Tipy a triky: Balíme sa na dovolenku

Taška alebo ruksak? Kufor bez koliesok alebo s nimi? Textilný alebo s tvrdým plášťom? Rozhodovanie je zložité a v hre je veľa rôznych faktorov. Poradíme vám preto s výberom kufrov aj s balením na dovolenku. 

Tipy a triky: Balíme sa na dovolenku


Ešte predtým, než vyrazíte na cesty

1. Napíšte si zoznam vecí, ktoré ste uložili do batožiny. Pri balení z dovolenky len skontrolujete, či ste si zbalili všetko. Obsah zoznamu si, samozrejme, zostavujete podľa toho, kam cestujete. Inak sa zbalíte na turistiku do hôr alebo týždeň pri mori.

2. Veľkosť a hmotnosť vs poplatky. Dobre si skontrolujte, ako je spoplatnená batožina a aké rozmery a parametre má mať príručná batožina do lietadla. Každá spoločnosť má iné požiadavky na veľkosť, hmotnosť či uzamknutie kufra. Zvyčajne je rozmer výška x šírka x hĺbka = 55 x 40 x 20 cm. V batožinovom priestore je možné  prepraviť väčšie rozmery kufrov,  tam zasa hrá úlohu hmotnosť batožiny. Na niektoré cesty vám postačí ruksak, keďže ho máte stále na chrbte a zvyčajne naň nezabudnete. Textilné kufre sú vhodné na cestovanie vlakmi, autobusmi a autami, do lietadla sú lepšie škrupinkové, pevné kufre, ktoré vydržia i drsnejšie zaobchádzanie. Tip: Do lietadla vždy nastupujte v najťažších topánkach a s čo najviac vrstvami oblečenia na sebe. Nezabudnite, že džínsy sú málo pohodlné, ťažko sa perú, pomaly schnú a zaberajú viac miesta než oblečenie z iných materiálov.

3. Na menšie veci ako kozmetika, káble a nabíjačky použite cestovné organizéry. Budete rýchlejšie zbalení a pritom budete mať stále prehľad o svojich veciach. Osvedčili sa aj uzatvárateľné plastové vrecúška na viac použití, resp. ZIP vrecká, ktoré nájdete napríklad v IKEA. 

https://www.ikea.com/sk/sk/p/istad-uzatvaratelne-vrecko-cervena-20339284/ 

Tipy a triky: Balíme sa na dovolenku

4.
Ak je to možné alebo vzhľadom na dĺžku cesty a veľkosť batožiny adekvátne, kúpte si cestovateľské veľkosti kozmetiky (sú dostupné napríklad v dm drogerie markt). Tip: Prelejte kozmetiku z veľkého balenia do menšieho.

5. V súlade s metódou konmari, ktorú spopularizovala Japonka Marie Kondo, oblečenie je dobre zrolovať do rovnako veľkých (alebo aspoň podobných) valčekov. Do batožiny alebo kufra ich tak usporiadate efektívnejšie a využijete priestor. Tip: Oblečenie obráťte naruby, aby sa nezašpinilo z vonkajšej strany.

6. Ak máte kufor na kolieskach, tak najťažšie veci uložte ku kolieskam kufra. Rozloží sa tak váha a manipulácia s kufrom bude oveľa jednoduchšia. Tip 2: Ak hodláte v zahraničí nakupovať, tak si zbaľte kufor do kufra a nemusíte platiť za dve batožiny. 
 
Tipy a triky: Balíme sa na dovolenku

Ilustračné foto: https://www.bagland.cz/na-koleckach-2/

Vyberáme kufor
Nenechávajte si výber a kúpu kufra na poslednú chvíľu. Hoci manažér obchodu Kaufland v Avione, tvrdí, že v júni ešte zvýšený dopyt po kufroch a cestovných taškách neevidujú, obdobie ich nakupovania sa blíži. „Spoločnosť Kaufland vo všeobecnosti prispôsobuje sortiment aj s ohľadom na ročné obdobie a dopyt zákazníkov (napr. práve cestovanie a pod.), pričom priebežne zaraďuje produkty do reklamného letáka,“ uvádza manažér obchodu.

 
Tipy a triky: Balíme sa na dovolenku

Ilustračné foto: https://www.kaufland.sk/sortiment/nase-znacky/passenger.html

„U nás máme široký výber kufrov počas celého roka, no najlepší výber je obyčajne s príchodom novej letnej či zimnej kolekcie. Letnú kolekciu naskladňujeme na predajne od mája do konca júna. Snažíme sa zákazníkom prinášať len kufre z kvalitných materiálov. Stalo sa, že si u nás zákazník zakúpil kufor aj v samotný deň plánovaného odchodu na dovolenku. Závisí len od toho, akú pohodu chce mať pri balení, ale zvyčajne je lepšie zaobstarať si kufor v predstihu,“ hovorí Lenka Janeková, konateľka Lara Bags.

Kufre sa vyrábajú z plastu alebo z odolnej látky. Základná konštrukcia, ktorá kufru dodáva tvar, je obvykle vyrobená z duralu. Vďaka tomu je mimoriadne ľahká, ale odolná. Zabezpečuje, aby sa kufor  po zaťažení nedeformoval. „Dôležitú úlohu pri  výbere zohráva materiál, z ktorého je kufor vyrobený. My ponúkame škrupinové kufre z kvalitnejšieho plastu (ABS, polykarbonát, polypropylén) alebo látkové textilné kufre. Aj keď hovoríme o rozdelení na škrupinové a textilné kufre, oba dva typy sú vyrobené z rôznych typov propylénov. ABS (akrylonitrilbutadienstyren) je kopolymér, ktorý je veľmi odolný voči zmenám teplôt aj mechanickému poškodeniu, takže je menej náchylný na poškriabanie. Prednosťou tohto materiálu je tiež ľahká váha a nižšia cena. Polykarbonát (PC) je tiež odolný voči teplotám, ale na rozdiel od ABS má nižšiu váhu a je odolnejší proti nárazom, pretože je oveľa pružnejší. Tiež je ľahší. Materiály ABS a PC sú však často kombinované a vzniká tak kufor, ktorý je nielen odolný voči nárazu, ale aj proti poškriabaniu. Polypropylén (PP) je ľahší ako polykarbonát, zároveň je pružnejší ako ABS. Je vhodným materiálom pre tých, ktorí hľadajú čo najľahšiu batožinu. Špeciálnym typom PP je potom napríklad Duraflex, teda pružný, ľahký a extrémne odolný materiál,“ vysvetľuje L. Janeková.

Textilný kufor  

Výhody
  - má nižšiu hmotnosť, dokonca sú v ponuke  aj odľahčené kufre,  
  - objem batožinového priestoru môžete zväčšiť povolením zipsov,
  - má viac priehradiek na odkladanie.

Nevýhody
  - náchylnejší na zašpinenie a komplikovanejšia údržba,
  - textilné kufre nie sú odporúčané na prevoz krehkých vecí.

Škrupinový/plastový kufor

Výhody
  - pevný tvrdší materiál, ktorý chráni krehké predmety,
  - ľahko sa udržiava,
  - má lepšie tesnenie, vďaka čomu kufor lepšie chráni pred vlhkom a dažďom,
  - väčšina  škrupinových  kufrov je už bežne s TSA zámkou (TSA = Transportation Security Administration, Prepravná bezpečnostná správa).

Nevýhody
  - ťažší materiál.

Kvôli bezpečnosti musia  občas agenti TSA otvoriť batožinu a pokiaľ sa používa  tradičná zámka, bude zámka otvorená násilím, precvaknutím. TSA zámka je prispôsobená tomu, aby ich TSA agenti mohli otvoriť univerzálnym kľúčom. Niektoré TSA zámky majú indikátor, ktorý nás upozorní, že kufor bol otvorený. Mimochodom, práve zapínanie kufra je jedným z rozhodujúcich ergonomických aspektov uľahčujúcich jeho používanie. Ak sa zips ťažko zapína cez rohy kufra alebo dlho trvá uzamknúť zámku, môže to cestovanie dosť znepríjemniť. 

„Zohľadnite aj ďalšie praktické aspekty. Každý dobrý kufor by mal disponovať kvalitnými kolieskami uľahčujúcimi prepravu. Gumené kolieska sú tichšie, plastové zasa odolnejšie. Najpohodlnejšie sú otočné 4-kolieskové kufre. Všeobecne možno povedať, že čím väčšie kolieska, tým pohodlnejší chod. Veľkým pomocníkom je tiež  teleskopická rúčka, ktorú si jednoducho nastavíte do takej výšky, aká vám najviac vyhovuje,“ radí Lenka Janeková, ktorá odporúča tieto aktuálne kolekcie:

 
Tipy a triky: Balíme sa na dovolenku

Textilný kufor  https://www.larabags.sk/p/kufor-lara-bags-s-6 
Škrupinový/plastový/ kufor https://www.larabags.sk/p/kufor-lara-bags-s-9 

Vybavení na cesty
Výber a kombinácia správnej batožiny je základ. Odvíja sa od častosti a dĺžky cestovania, ale aj od prevážaných vecí, cenností či vášho vkusu. Niekedy kufre môžu poslúžiť aj na nečakaný účel, povedzme na sedenie počas meškajúcich letov. Avšak niektoré detské kufre sú prispôsobené práve na tento účel, aby slúžili aj ako akési „odrážadlo“. Platí, že na bežné dovolenkové cestovanie jedného človeka postačí menší kufor, ak balíte celú rodinu, zaobstarajte si väčšie, viac ako 65-litrové kufre.

Želáme vám šťastnú cestu a bezpečný návrat domov aj s kuframi!