Ako vyberať oblečenie pre deti

Obliekať deti je niekedy hotová veda. Aby im nebolo zima ani príliš teplo, aby sa v oblečení cítili pohodlne, hlavne keď ešte nevedia slovne vyjadriť svoju nespokojnosť. Na čo dbať pri výbere oblečenia od najmenších po najväčšie deti a vybrali sme zopár vychytávok z našich predajní detského tovaru v Avione. 

To najlepšie pre najmenších

Aj keď sa tým malým obliečkom nedá odolať, netreba zabúdať, že najvhodnejším materiálom pre najmenších je bavlna. Ešte lepšie bio alebo organická bavlna, pri ktorej máte istotu, že bola pestovaná bez umelých hnojív a chemických pesticídov. Na štítkoch sledujte označenie GOTS, ktoré spĺňa prísne environmentálne požiadavky.
Oblečenie z biobavlny pre najmenších nájdete napríklad v predajniach C&A a H&M.
Novorodenci bývajú extra citliví na podráždenie pokožky, preto voľte svetlé farby oblečenia, bez prímesí tmavej farby.
 

Bábätká sú také rozkošné v tých miniatúrnych šatôčkach. Ruku hore, mamičky, ktorá neodolala a nakúpila pre novorodenca viac oblečenia, ako stihlo vôbec vynosiť. Riešením je vybrať „rastúce” oblečenie, ktoré využije dieťa cez dve až tri veľkosti. Oblečenie vám tak bude robiť radosť dlhšie a hlavne bude dobre využité. Rastúce body a pyžamká nájdete napríklad v Lindexe. Menším deťom stačí ohnúť patenty na rukách a nožičkách a neskôr vystrieť. Zapínanie bodyčiek  je viacradové, a tak viete dĺžku upravovať podľa potreby. 

Pár vychytávok alebo keby sme to vedeli skôr

Ušetríte si veľa plaču, ak pri ležiacich bábätkách budete voliť zavinovacie strihy bodyčiek, sediace bábätká už znesú obliekanie cez hlavu.
Šatôčky pre najmenšie bábätká sú síce neodolateľné, ale nepraktické. Voľte radšej bodyčká, pri ktorých máte istotu, že sa nevyhrnú a nikde netlačia. 
Ponožky na najmenších nôžkach nedržia. Ak sa chcete vyhnúť stresu z neustáleho naprávania alebo hľadania, obliekajte deti radšej do dupačiek. Ponožky je však dobré mať v zálohe.
Pyžamká na zips sú skvelou vychytávkou, ktorá výrazne urýchľuje nočné prebaľovanie.

Nechajte deti objavovať


 

Len čo sa dieťa postaví, otvorí sa mu nový svet. Chce prirodzene objavovať a nemali by sme mu v tom, samozrejme, s ohľadom na bezpečnosť, brániť. Je prirodzené, že sa dieťa počas hry zašpiní, na oblečenie nedáva pozor a ničí ho. Pri deťoch od dvoch rokov odporúčame viacej dbať na funkčnosť oblečenia. 

Z predajne Lindex dávame do pozornosti napríkladu švédku značku FIX, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou. Nájdete tu softshelové bundy, nepremokavé bundy a overaly, rukavice, ktoré ochránia pred zimou a vlhkosťou, aj čiapky, v ktorých prefúknutie nehrozí. 
Pevné zipsy, zosilnené najviac namáhané miesta a reflexné prvky sú zárukou, že sa z tohto oblečenia stane kúsok, ktorý podedia aj ďalšie detičky. 

Samostatnou kapitolou je merino oblečenie, ktoré slávi v posledných rokoch úspech ako v detskom, tak aj v dospeláckom oblečení. 
Merino vlna je ľahký prírodný materiál s mimoriadne hrejivými vlastnosťami. Je príjemná na dotyk, môže ísť priamo na telo, čím zabezpečíte tepelný komfort. 

Oblečenie by sme mali, ale čo na nohy? 

Okrem klasických sezónnych modelov, ktoré volíme podľa typu a tvaru nohy dieťaťa, nezabudnime na gumáky. Vďaka hravým dizajnom ich ocenia deti a aj rodičia, keďže nožičky ostanú v suchu aj pri bláznení sa v mlákach. Gumáky by mali byť mäkké a ohybné. Podľa ročného obdobia vyberáme zateplené alebo nezateplené. V neposlednom rade by sa mali dieťatku páčiť, aby si ich rado obúvalo, preto nechajte, nech si dizajn vyberie samo. V obchode s detskou obuvou Púpava nájdete množstvo krásnych typov, z ktorých si nebudete mať problém vybrať. 


Pre väčšie deti až tínedžerov

Či sa nám to páči alebo nie, deti majú svoj vkus, ktorý často nemusí korešpondovať s tým naším. Čím staršie dieťa, tým ťažšie sa presadzujú naše predstavy o oblečení pre deti. 
Je prirodzené, že v rôznych obdobiach sa vyvíja aj ich vlastný štýl. Skúsme zvoliť kompromis a k potrebným funkčným veciam do detského šatníka im dovoliť vybrať si, čo sa im páči. Hoci to niekedy nespĺňa našu predstavu o estetickosti :). 
Štýlové oblečenie s obľúbenými postavičkami, komiksovými hrdinami či speváckymi idolmi nájdete napríklad v predajni H&M.
 
Ako vyberať oblečenie pre deti
Ako vyberať oblečenie pre deti

Vkus veľmi ovplyvniť nevieme, čo však môžeme urobiť – vštepovať pomaly väčším deťom povedomie o materiáloch a udržateľnosti módy. 
Aby sme im do budúcnosti pripravili základ pre uvedomelé nakupovanie.  Mnohé značky sa o väčšiu udržateľnosť už snažia. Napríklad kolekcia #EcoAware z predajne Reserved má na štítkoch oblečenia  informáciu o pôvode a výrobe konkrétneho kúska materiálu.