Ako si vybrať smart hodinky? Otestovali sme za vás

Hodinky kedysi plnili len základnú funkciu ukazovateľa času, neskôr sa stali dizajnovou záležitosťou a módnym doplnkom. No technológia postupuje dopredu a mnohým nám svietia na ruke inteligentné hodinky s množstvom technologických vychytávok zaobalených do jedného estetického zariadenia. 

Fitnes náramky alebo smart hodinky?

Zdravo sa stravovať a aktívne žiť s pomocou moderných technológií. Taký je trend dnešnej doby. Pre niekoho je šport zábava, pre iného drina alebo povinná jazda za vytúženým cieľom. Motivácie, ktoré nás vedú k športu, sa rôznia: od redukcie hmotnosti cez budovanie kondičky či zlepšenie výkonu alebo prekonávanie svojich limitov.

 
Ako si vybrať smart hodinky? Otestovali sme za vás

Smart hodinky sa stávajú našou každodennou súčasťou

Ako si vybrať smart hodinky? Otestovali sme za vás

Smart hodinky sa stávajú našou každodennou súčasťou

Ako si vybrať smart hodinky? Otestovali sme za vás

Smart hodinky sa stávajú našou každodennou súčasťouČi už športujete len tak pre radosť alebo je za tým iný cieľ, fitnes náramky nám pri dosiahnutí vytúžených výsledkov budú skvelým pomocníkom. Ak však od hodiniek očakávate viac ako len meranie športových výkonov, poobzerajte sa po inteligentných hodinkách s funkciami, ktoré vám uľahčia každodenné fungovanie.

Kde začať pri výbere?

Prešli sme si podrobne ponuku elektropredajní a kioskov DATART, NAY, Mi Store, Garmin a iStores v Avione a prinášame v spolupráci s nimi výber modelov rôznych cenových kategórií, ktoré nás zaujali. 

„Musíme vyzdvihnúť, že pri tvorbe prehľadu sme sa stretli vo všetkých predajniach s kvalifikovaným personálom a skvelým poradenstvom. Ak ste v oblasti smart hodiniek nováčikmi, odporúčame prejsť sa našimi elektroobchodmi. Niekedy sa neoplatí tráviť hodiny času prehľadávaním recenzií na internete, ale prezrieť a vyskúšať si ponuku osobne  v obchode. Stačí povedať svoju predstavu a nechať si poradiť. V krátkom čase budete s pomocou odporúčaní zorientovaní v tom, čo chcete a naozaj potrebujete.
V našom centre nájdete zastúpenie všetkých najzaujímavejších značiek z tejto oblasti.”


Na aké parametre sa zamerať pri výbere hodiniek?

CENA, akú sme ochotní do hodiniek investovať, sa nesie ruka v ruke s funkcionalitou. Základné modely fitnes náramkov sa pohybujú v desiatkach eur. Majú množstvo užitočných funkcií, ktoré v mnohých prípadoch úplne postačujú na to, čo potrebujeme monitorovať.  Ak však chceme mať hodinky skutočne „smart” so všetkým, čo k tomu patrí (napr. aj telefonovanie), musíme počítať s oveľa vyššou investíciou. Nakoniec je tu stredná cesta cenovo dostupných modelov, ktoré sú zaujímavou voľbou v pomere cena/výkon.

KOMPATIBILITA so značkou svojho telefónu. Malý, no podstatný detail. Overte si, či je vybraný model hodiniek kompatibilný s vaším zariadením, aby ste mohli všetky funkcie využívať naplno.

FUNKCIE Potrebujem len základné funkcie ako meranie krokov, stopky, meranie tepu alebo aj pokročilé funkcie, ako je napríklad meranie stresu, spánku, prijímanie hovorov až po telefonovanie a platby hodinkami?

BATÉRIA Niektoré hodinky sú schopné fungovať niekoľko dní bez potreby nabitia, iné treba nabíjať takmer každý deň. Všímajte si pri jednotlivých modeloch aj tieto parametre. 
A v neposlednom rade DIZAJN. Ak sme doteraz žiadne hodinky na zápästí nenosili a nie sme na ne zvykní, treba si položiť aj otázku, či ich nosiť vôbec budeme. Ak ich budeme nosiť celodenne, musia sa zhodovať s naším štýlom a byť ľahké a pohodlné, aby sme o nich ani nevedeli. Na trhu je aktuálne už množstvo smart hodiniek v rôznych tvaroch a materiálových vyhotoveniach, takže vybrať si v tomto smere by nemal byť problém.

Fitnes náramok Xiaomi Mi Smart Band 5


Za málo peňazí veľa muziky. Fitnes náramok vyniká svojím minimalistickým dizajnom. Silikónový náramok je tenký a nenápadný. Ponúka 11 športových programov, monitoruje spánok či srdcový tep. Výdrž batérie je uvádzaná až 14 dní. Ak potrebujete zariadenie predovšetkým na monitorovanie vašej športovej činnosti, toto bude to pravé.

 
 
Ako si vybrať smart hodinky? Otestovali sme za vás

Xiaomi Mi Smart Band 5

Ako si vybrať smart hodinky? Otestovali sme za vás

Xiaomi Mi Smart Band 5

Ako si vybrať smart hodinky? Otestovali sme za vás

Xiaomi Mi Smart Band 5Čím nás zaujal? 

- Skvelá cena dostupná pre každého
- Tenký dizajn
- Výborná výdrž batérie
- Magnetická nabíjačka

Základné parametre: 1,1" AMOLED displej, dotykové ovládanie, Bluetooth 5.0, akcelerometer, gyroskop, krokomer, senzor srdcového tepu, meranie srdcového tepu, monitoring spánku, sledovanie menštruačného cyklu, výdrž až 14 dní, vodotesnosť do 50 m (5 ATM), ovládanie telefónu, kompatibilita s Android/iOS
Opis vlastností produktu: Fitnes náramok s luxusným dizajnom, ktorý zastupuje osobného trénera. Ozdobte svoje zápästie spoľahlivým športovým asistentom, ktorý dohliadne na vaše zdravie a umožní vám plniť a prekračovať svoje športové výzvy. Náramok zo silikónu vám ponúka 11 športových programov a vydrží až 14 dní. Na dobitie ho stačí pripojiť k magnetickej nabíjačke. Okrem vašich výkonov sa sústredí aj na vaše zdravie a monitoruje váš spánok či srdcový tep 24/7. V prípade potreby náramok slúži aj ako diaľková spúšť pre fotoaparát a údaje z tréningu tak zachytíte nielen v hodnotách, ale aj vizuálne.

Kde ho kúpite?
DATART: https://www.datart.sk/xiaomi-mi-smart-band-5-28353.html
Mi Store: https://mi-store.sk/mi-smart-band-5-global-fitnes-naramok.html

Xiaomi Mi Watch

Veľmi obľúbený model, ktorý je vďaka veľkému ciferníku neprehliadnuteľný. Napriek tomu, že pôsobia mohutne, prekvapili ľahkosťou. Veľkosť je len otázkou zvyku.  Xiaomi Mi Watch sú povestnou zlatou strednou cestou s prijateľnou cenou a viacerými praktickými funkciami konkurujúcimi drahším modelom. Nevýhodou je nemožnosť prijímať hovory a odpovedať na správy. Hodinky vás však na ne upozornia. Ak hľadáte hodinky predovšetkým na šport, z hľadiska funkcionality budete nadšení. Z obrovského množstva režimov si vyberiete aj netradičnejšie športy.

Čím nás zaujali? 

- Napriek veľkosti ľahké a pohodlné
- Veľký prehľadný displej
- Viac ako stovka športových režimov
- Vyladené používateľské prostredie

 


Opis vlastností produktu:
Mi Watch majú AMOLED displej s uhlopriečkou 1,39″ a rozlíšením 454 x 454 pixelov. Displej je chránený sklom Corning Gorilla Glass 3. Nájdete tu viac ako 100 rôznych dizajnov ciferníkov, dokonca si môžete vyhotoviť vlastný dizajn. Podporujú  tiež využívanie emoji. Tieto smart hodinky sa môžu pochváliť jasom displeja až 450 nitov. K dispozícií majú 17 profesionálnych fitnes módov a 100 podporovaných cvičení. Hodinky majú batériu 420 mAh. Pri ich bežnom používaní by mala vydržať 16 dní, až 22 dní v režime šetrenia a  v športovom režime klesá na cca 50 hodín. Čas nabitia hodiniek je 2 hodiny. Ponúkajú široké spektrum meraní monitorujúcich vaše zdravie: monitorovanie stresu, dychového cvičenia, meranie hladiny okysličenia krvi, monitorovanie telesnej energie, meranie tepu, monitorovanie spánkového cyklu (REM, ľahký a hlboký spánok). Hodinky sú vodotesné do 50 m (5 ATM) a majú zabudované GPS (GPS, Galileo, BDS, Glonass), geomagnetický kompas, monitor tlaku vzduchu a prevýšenia. Prepojíte ich s aplikáciou Xiaomi Wear.  

Kde ich kúpite?
Mi Store: https://mi-store.sk/mi-watch-white.html
DATART: https://www.datart.sk/inteligentne-hodinky-xiaomi-mi-watch-bezove-a2018-fp.html


Apple Watch SE 


 


Vlajkovou loďou smart hodiniek od Applu sú nepochybne Apple Watch Series 6. No nás zaujal cenovo dostupnejší model s prívlastkom Special Edition – Apple Watch SE, ktorý bol uvedený na trh rovnako v septembri 2021.

Hodinky disponujú veľkým displejom, ktorý siaha až do rohov. Výdrž batérie deklaruje výrobca 18 hodín, no záleží na využívaní hodiniek. Častejšie nabíjanie je pri týchto hodinkách známe. Na druhej strane je proces nabíjania veľmi rýchly – za 1,5 hodiny sú na 80 % dostatočne nabité. Vďaka vstavanému mikrofónu a reproduktoru je možné cez hodinky aj telefonovať a taktiež je možné nimi bezpečne platiť. Na správy je možné odpovedať preddefinovanými textami alebo prostredníctvom emojis.
Pozitívne hodnotíme aj aplikáciu Aktivity, v ktorej si môžeme nastaviť kruhy aktivity s hodnotami podľa našich cieľov. Hodinky dokážu monitorovať množstvo športových aktivít a samozrejmosťou je vodotesnosť.
 


Čím nás zaujali? 

- Luxusný dizajn
- Puzdro vyrobené z recyklovaného hliníka
- Široký výber náramkov
- Diktovanie správy hlasom

Pri hodinkách Apple Watch treba brať na vedomie, že sú kompatibilné iba s ďalšími zariadeniami tejto značky. 

Opis vlastností produktu:
- Monitorovanie srdcového tepu
- Vodotesnosť pre plávanie
- Vstavaný kompas
- Desiatky tréningov (behanie, chôdza, joga, jazda na bicykli, tanec a pod.)
- Aplikácia Spánok
- Motivačné krúžky aktivity
- Apple Pay
- Hudba a podcasty vrátane 70 miliónov pesničiek z Apple Music
- Telefonovanie a SMS správy
- Oznámenia a mapy
- Displej s plochou 759 mm2
- Výdrž batérie až 18 hodín


Kde ich kúpite?
iStores : https://www.istores.sk/apple-watch-se.htm

 

Garmin Venu 2(S)
Garmin je svetoznámy výrobca športových fitnes hodiniek a najväčší dôraz kladie práve na funkciu merania športových aktivít. Jeho vlajkovou loďou je model Garmin Fénix, no v mnohých funkciách sa mu vyrová cenovo dostupnejší model Garmin Venu 2, ktorý sa ponúka aj v menšej veľkosti pod názvom Garmin Venu 2S. 


Čím nás zaujali? 
- Elegantný dizajn
- Dobrá viditeľnosť displeja na ostrom slnku
- Presný monitoring spánku
- Vnútorné úložisko na hudbu
- Možnosť platiť s funkciou Garmin Pay
- Odosielanie predvolených správ

Mínusom hodiniek môže byť absencia funkcie volania. Ak by vám táto možnosť chýbala, poobzerajte sa po najnovšom modeli Garmin Venu Plus, ktorý disponuje reproduktorom a mikrofónom. Cena je však potom opäť o niečo vyššia. 

Opis vlastností produktu: Garmin Venu 2 disponujú niekoľkými funkciami kontrolujúcimi váš zdravotný stav. Health Snapshot v priebehu dvojminútovej aktivity overí srdcovú frekvenciu a jej variabilitu, okysličenie krvi, dýchanie i úroveň stresovej záťaže. Pomocou Body Battery zistíte, koľko máte počas dňa energie, a pulzný oxymeter zasa monitoruje nasýtenie krvi kyslíkom. Na základe vašej kondície hodinky vypočítajú váš vek. Hodinky si všímajú intenzitu stresovej záťaže. Ak zistia, že je príliš vysoká, navrhnú vám dychové cvičenie, resp. čas na oddych. S hodinkami si tiež môžete naplánovať pitný režim. Skontrolujú, či ho naozaj dodržiavate. Počas dňa monitorujú srdcovú frekvenciu a v noci zasa dôkladne analyzujú kvalitu vášho spánku.V bežnom režime hodinky vydržia pracovať 11 dní. Pokiaľ využívate GPS, počítajte s 22 hodinami. Ak popri tom zapojíte aj prehrávač hudby, dostanete sa na úroveň 8 hodín ničím nerušenej zábavy. Preferujete čo najdlhšiu výdrž? V takom prípade vás poteší úsporný režim batérie. Vďaka rýchlemu nabíjaniu stačí hodina a získate celý jeden deň výkonu, resp. ďalšiu hodinu, ak zapnete GPS a hudobný prehrávač.

Kde ich kúpite?
Garmin: https://www.garmin.sk/venu-2s-slate-graphite-_d7801.html

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46 mm


Inteligentné hodinky Watch4 prešli medzigeneračnou inováciou. Oproti staršiemu modelu Samsung Galaxy Watch4 disponujú otočnou lunetou, pomocou ktorej je možné scrollovať v ponuke alebo meniť hlasitosť.  Tieto hodinky ponúkajú vychytávky ako funkcia merania krvného tlaku, EKG či spálených kalórií. Všetky funkcionality si užijú hlavne majitelia telefónov Samsung. 
 

Kvalitný displej a dotykové ovládanie sú samozrejmosťou. Displej v režime automatického nastavenia jasu je čitateľný za všetkých svetelných podmienok. Výrobca garantuje výdrž až 40 hodín. Jeho súčasťou je mikrofón aj reproduktor, ktoré umožňujú volanie. 

Čím nás zaujali?
- Moderný dizajn
-  Luxusný vzhľad aj materiály
-  Jasný displej
- Automatická detekcia cvičenia
- Možnosť platiť pomocou Google Pay

Opis vlastností produktu: 1,4" Super AMOLED displej, dotykové/tlačidlové ovládanie, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, NFC, GPS, Glonass, senzor srdcového tepu, meranie EKG a krvného tlaku, výpočet spálených kalórií, krokomer, výdrž až 40 hodín, vodotesnosť podľa IP68DATART: https://www.datart.sk/inteligentne-hodinky-samsung-galaxy-watch4-classic-46mm-lte-sm-r895fzsaeue-strieborne.html
NAY: https://www.nay.sk/samsung-galaxy-watch4-classic-46-mm-strieborna


Záver
Smart hodinky už nie sú len výstrelkom milovníkov moderných technológií, ale začínajú byť štandardom pre každého, kto vedie aktívny život. 
Našťastie je na trhu množstvo modelov, z ktorých si vyberie naozaj každý. Záleží na tom, čo od nich očakávame a aké sú naše preferencie. Vybrali by ste si z týchto produktov alebo máte iný tip?