Ako si urobiť ekologickejšie Vianoce

Sviatky pokoja, no zároveň aj hojnosti a prebytku. Často počas nich nakupujeme v záplave ošiaľu a chuti darovať niečo pekné svojim blízkym. No aký má toto správanie dopad na životné prostredie? Dokážeme stráviť Vianoce tak, aby sme zanechali čo najmenšiu ekologickú stopu? Ako na to, sme sa pozreli s Zuzanou Mačurovou, členkou OZ Punkt a odborníčkou v oblasti Zero Waste. Celú prednášku, ktorú realizoval Avion Shopping Park si môžete pozrieť na našom Youtube.  

Kam sme sa s Vianocami dostali v 21.storočí?

Často sa stáva, že už od októbra začíname byť nervózny, pretože sa okolo nás vytvára bublina predvianočného ošiaľu, ktorí nás núti premýšľať nad darčekmi, upratovať a uzavrieť do konca roka všetky pracovné záležitosti. Táto nálada sa často nesie až do samotného štedrého večera, a tak končíme záver roka s 500 kg smetí, ktoré sme za rok vyprodukovali. A to aj v podobe vianočných stromčekov, obalov a aj samotných nechcených pozorností.
 

Vysnívané a ideálne Vianoce - to chce plán!

Spôsob ako oslavujeme Vianoce sa dedí z generácie na generáciu. Založením rodiny sa často spájajú rôzne zvyky dohromady. No ako by ste ideálne Vianoce chceli stráviť by? Ako si ich predstavujete v ideálnom prípade? Ako strávite samotný sviatok? Ktoré hodnoty podporíte? Toto všetko sú otázky, ktoré si môžete položiť. Všetko je len a len na vás. Ideálne si tieto odpovede napísať na papier a začať sa k tomu približovať. Nie všetci z nášho okolia môžu túto zmenu prijať. Preto ak majú naši blízki či vzdialenejší príbuzní s našou zmenou problém, môžeme na to ísť postupne. Práve časom sa vytvára priestor na zmenu. 
 

Vianočný ekomodel 5R

Pochádza z angličtiny a doslova znamená REFUSE (Odmietni), REDUSE (Zníž), REUSE (prepouži, oprav), RECYCLE (Zrecykluj), ROT (Kompostuj). Začína tým, čo všetko človek vie odmietnuť, aby mu prichádzalo do života. Sú to napríklad jednorázové veci. Znížiť počas Vianoc môžeme množstvo obalov, ale aj mať premyslené potraviny, ktoré ideme nakúpiť tak, aby sme ich zvládli všetky zjesť a nevyhadzovať. Prepoužiť a opraviť vieme napríklad staré tričká. Hračky, ktoré sme vytriedili, vieme darovať a spraviť radosť niekomu novému. Tým, že po Vianociach správne roztriedime odpad, pomôžeme planéte. Kompostovanie sa týka najmä rastlinných častí odpadu ako šupky zo zemiakov a podobne. 
 

Najčastejšie vianočné dilemy

Pokladáte si otázku, aký stromček je najekologickejší? Samozrejme veľmi smutnou odpoveďou by bolo, že žiadny. Ak u Vás ale stromček patrí k Vianociam, skúste byť kreatívny. Stačia paličky rôznych veľkostí, z ktorých vytvoríte jeho imitáciu, ktorú dozdobíte svetielkami. Alebo stačí ozdobiť rastliny, ktoré máme doma dekoráciami. Alternatívou sú živé stromčeky v kvetináči, prípadne sa dajú vianočné stromčeky aj prenajať. 
 

Ekologické darčeky

Zamerajte sa skôr na nemateriálne dary ako na materiálne. Krásnym eko darčekom sú služby ako poukazy na masáže, výlety do prírody a podobne. Vtedy máte istotu, že nevytvárate ekologickú stopu. Zložiť sa niekomu na 1 väčší darček je tiež výborné riešenie ako mu kúpiť menšie veci, ktoré nevyužije. Výborným tipom sú aj poukážky, ktorými podporíte iné neziskové organizácie. Urobíte tak radosť hneď dvakrát. Darujete niekomu strom, ktorý poslúži prírode. Zero waste výbava je milou inšpiráciou pre ďalších ľudí ako začať s novým prístupom k planéte. 

5 praktických tipov na záver:
      1. Nenechávať si darčeky na poslednú chvíľu.
      2. Vytvorte si v rodine zoznam darčekov, ktoré by chceli dostať.
      3. Zaobstarajte si vlastne vyrobený stromček, ale taký z druhej ruky.
      4. Darujte služby alebo poukazy.
      5. Darčeky zabaľte ekologicky.