5 rád pre bezobalovú domácnosť

Viete si predstaviť, že by sa váš štvormesačný odpad zmestil do jedného skleneného pohárika? Pre Petru Slezákovú, zakladateľku Zero waste Slovakia, je to bežný štandard. V porovnaní so slovenskou domácnosťou, ktorá vyprodukuje za rok približne pol tony odpadu, je to obrovský kontrast. Petrinu prednáška o bezobalovej domácnosti zorganizoval Avion Shopping Park v spolupráci s Kolabo Coworkingom. Inšpirovala nás natoľko, že sme zostavili 5 jednoduchých rád, ako si „nenosiť smeti domov“.
1. Nenechajte sa pomýliť obalom
Pohárik na kávu či obaly korenín a kypriacich práškov môžu vyzerať ako papierové. Avšak ich vnútorná strana je potiahnutá plastom, a preto sa tieto obaly nedajú recyklovať. Namiesto nich môžeme koreniny nakupovať napríklad v bezobalovom obchode. A čo káva so sebou? Pomôže vlastný keepcup (napríklad z Cafepointu či Starbucksu). V predajni Tchibo predávajú kávové zrná do vlastného obalu výhodnejšie. 
 

2. Najlepší odpad je ten, ktorý nevznikol

Odpad sa doma nemnoží. My si ho domov prinášame. Pohrabať sa vo vlastnom koši nie je žiadna hanba. Kým začneme niečo meniť, musíme vedieť, s čím pracujeme. Ktoré jednorazové veci používame? Ktoré obaly sú zbytočné a malými zmenami nakupovania by sme si ich nemuseli nosiť domov? Krátkou analýzou ľahko zmeníme svoje nákupné správanie a výber produktov. 

3. Plánujme si svoje nákupy
A zároveň ušetríme! Nakúpime len to, čo budeme na jednotlivé recepty potrebovať. Vyhneme sa tak preplnenej chladničke, z ktorej nebudeme vyhadzovať veci po záruke. Zároveň môžeme príjemnú prechádzku spojiť napríklad s návštevou miestnej tržnice alebo farmy. Čerstvé mäsko priamo do vlastných nádob či mlieko z farmy nikdy nechutilo čerstvejšie. V tržnici sezónna a lokálna zelenina a to všetko bez obalu. 
 

4. Rozmýšľajme pred nákupom

Naozaj to potrebujem? Čo sa stane, keď si to dnes nekúpim? To sú dve jednoduché otázky, ktoré nás odbremenia od zbytočných nákupov. Nie každý z nás má poruke bezobalový obchod, lokálnu farmu či trhovisko. Aj pri výbere potravín v supermarkete vieme urobiť drobné zmeny. Uprednostnime ovocie a zeleninu, ktoré sú nebalené. Vyberme si nekrájaný, nebalený bochník chleba. Prípadne si so sebou môžeme nosiť látkové sieťovky či voskové obrúsky. Ľahko si do nich zabalíme pečivo priamo v obchode. Vyrobíme si ich doma zo starej košele alebo sú dostupné napríklad v prevádzkach Kaufland, DM drogéria a Bio Organic

5. Stop jednorazovkám 
Najviac jednorazových vecí máme v kuchyni a kúpeľni. Papierové vreckovky, tyčinky do uší, žiletky, kuchynské utierky, kefky či hubky na riad... Ako to zmeniť? Látková vreckovka môže vyzerať ako návrat do minulosti. No na druhej strane ju stačí oprať s bežnou  bielizňou a potom veselo používať znovu. Rovnako stačí nahradiť kuchynské utierky za látkové. Alternatívou kuchynskej hubky je prírodná lufa. Ľahko sa preplachuje od zvyškov jedla a má skvelé čistiace schopnosti. Odličovacie tampóny vymeníme za bavlnené či morskú hubku. Stačí ju prepláchnuť pod vodou a je pripravená na ďalšie použitie. Keďže ide o prírodný materiál, na konci svojej funkčnosti sa dá zrecyklovať v komposte. 
 

Ďalším množstvom odpadu, ktorý mesačne vzniká, sú ženské menštruačné pomôcky a detské plienky. Chcete vedieť, ako neminúť za život 11-tisíc vložiek a tampónov? Na trhu už existujú látkové vložky, ktoré ľahko operiete v práčke. Prípadne menštruačný kalíšok z lekárskeho silikónu. Jeho životnosť je približne 15 rokov a zoženiete ho napríklad v DM drogérii za cenu do 20 eur. 

V prípade zubných kefiek je milou aktivitou značky kefiek Curaprox ich spätná recyklácia v predajni Curaprox. Po opotrebovaní stačí kefku zaniesť do prevádzky v Avion Shopping Parku, kde ju ďalej zrecyklujú.
 

Téma udržateľnosti je súčasťou každodennej práce v Avione. Záleží nám na tom, aby naše správanie malo pozitívny vplyv na životné prostredie a inšpirovalo zákazníkov k zmene. Všetky aktivity a iniciatívy Avionu pre podporu projektov týkajúcich sa verejného povedomia o možnosti zlepšenia dosahu na životné prostredie nazývame Eko príbeh