Osvedčený recept na veľkonočného barančeka

Poznáte a dodržiavate všetky veľkonočné tradície v jedle? Tradičný veľkonočný týždeň sa začína Zeleným štvrtkom, keď by sa malo variť niečo zelené. Najčastejšie gazdiné pripravovali špenát s vajíčkom, no používala sa aj petržlenová vňať, šoška či mladá žihľava. Zelené jedlá v tento deň majú zabezpečiť zdravie po celý rok. Veľký piatok je dňom pôstu, keď sa nesmie jesť mäso, ryba je však dovolená.  Ráno počas Bielej soboty by sa mal na stole objaviť čerstvý mazanec a vypekalo sa pohostenie na Kvetnú nedeľu, ktorou sa končí pôstne obdobie, a práve nedeľa patrila aj veľkonočnému barančekovi.

Vedeli ste, že…?

… veľkonočný baranček sa spája s tradíciami kresťanskej aj židovskej kultúry, je symbolom  nevinnosti, obety, ale aj nového života
… na stoloch končili barančekovia, lebo ich v chove nebolo toľko treba
… v chudobnejších rodinách, ktoré si nemohli dovoliť reálneho barana, sa piekla verzia z kysnutého alebo piškótového cesta, aby na stole baranček, hoci v sladkej verzii, predsa len bol
… baranček v mäsovej alebo sladkej verzii sa na sviatočných stoloch objavuje po celom svete aj dnes?


Akú formu použiť, aby sa podaril?
Kedysi sa baranček piekol v liatinovej forme pozostávajúcej z dvoch kusov. Po upečení sa kusy spojili džemom, zaliali polevou, aby sa zakryl spoj, a pochúťka bola na svete. Väčšina foriem, ktoré sa používajú dnes, je polovičná, a teda zadná strana barančeka je rovná. 

Tak ako pri formách na bábovku si môžete vybrať rôzne typy foriem. Najčastejšie sú  teflónová, keramická alebo silikónová. 
My sme vyskúšali keramickú formu z Tescomy a môžeme len odporučiť. Forma barančeka má pekný prepracovaný dizajn a aj vyklopenie po vychladnutí prebehlo hladko. V balení sa nachádza aj recept alebo môžete vyskúšať ten náš.

 


Recept na veľkonočného barančeka


Ingrediencie:

300 g polohrubej múky
200 g zmäknutého masla
250 g jemného tvarohu alebo kyslej smotany
4 vajíčka
4 lyžice mlieka
80 g kryštálového cukru 
1 vanilkový puding
1 kypriaci prášok
1 vanilkový cukor
Práškový cukor na posypanie alebo čokoládovú polevu


Postup:

  1. Z bielkov ušľahajte tuhý sneh
  2. Vymiešajte maslo s cukrom do hustého krému
  3. V druhej miske rozmiešajte pudingový prášok a mlieko. Primiešajte tvaroh a vanilkový cukor
  4. Tvarohovú zmes pridajte do krému z masla za priebežného miešania
  5. Miešajte a postupne pridávajte po jednom žĺtku
  6. Zmiešajte múku s kypriacim práškom a pridajte do zmesi
  7. Nakoniec opatrne vmiešame sneh z bielkov
  8. Pečieme cca 55 minút na 180 stupňoch so zapnutým horúcovzduchom


Zdobenie

Upečeného sladkého barančeka môžeme zdobiť viacerými spôsobmi. Najjednoduchší je posypať ho jemne práškovým cukrom. Ak ste použili tmavé cesto, môžete ho poliať bielou čokoládovou polevou. Niektoré gazdinky rady zdobia šľahačkou pre vytvorenie efektu kožušteka.

Ďalším zaujímavým spôsobom zdobenia je pomocou bielkovo-citrónovej polevy podobne ako pri zdobení medovníkov. Zdobičkou alebo prostredníctvom vrecúška s otvorenou špičkou kreslíme barančekovi na telo zatočené špirálky.

Oči môžeme vytvoriť z mandlí alebo hrozienok. Na záver nezabudnime barančekovi na krk uviazať mašličku.