Mýty a fakty o slovenskej a svetovej kuchyni

Preneste sa spolu s nami na miesta, na ktorých ste ešte asi neboli. Zatvorte oči, voňajte a vychutnávajte. Vône a chute typické pre Áziu, Blízky východ alebo severské štáty. Už sa vám zbiehajú slinky? Stačí zavítať do gastropasáže v Avione.
Mýty a fakty o slovenskej a svetovej kuchyni v Avione
Mýty a fakty o slovenskej a svetovej kuchyni v Avione

Zo slovenskej kuchyne

Vedeli ste, že solená baranina sa kedysi varila s kapustou, krúpami, v polievke z bôbu alebo fazule? Čerstvá baranina sa zvyčajne varila v slanej vode a na Horehroní, ale aj inde patrila k typickým svadobným jedlám, ktoré sa konzumovali s chlebom. Jedny z najstarších známych výrobkov z mäsa sú klobásy. Údia sa pomaly v studenom dyme, v ktorom sa konzervujú údením aj sušením. S históriou výroby, prípravy a konzumácie pokrmov sa spája množstvo zaujímavostí, ale aj mýtov a poloprávd. Azda najznámejším mýtom zo slovenskej kuchyne je ten, že bryndzové halušky sú naše národné jedlo. Bryndzové halušky pritom pochádzajú od valachov z Rumunska, ktorí na naše územie prišli zhruba v 17. storočí. Slovákom toto jedlo natoľko zachutilo, že doslova zľudovelo. Národným jedlom Slovákov sú však jednoznačne kaše, či už pohánková, jačmenná alebo z prosa. Jedli sa na slano alebo na sladko s medom. 

Aké mýty a fakty panujú o svetovej kuchyni? Čo vám odporúčame vyskúšať? Dozviete sa od tých najpovolanejších...

Vietnamská kuchyňa

„Vietnam pre nás nie je trendová záležitosť. Vietnam je súčasťou našej identity. Sme bratranec a sesternica, ktorí sa rozhodli predstaviť svoje kultúrne dedičstvo na Slovensku skrz dobré jedlo. Preto sme si spolu otvorili rodinný podnik PHO s chuťami autentického Vietnamu. Vietnam je na Slovensku stále veľká neznáma, pričom je to očarujúca krajina so srdečnými ľuďmi a rozmanitým jedlom,“ píše sa na stránke PHO. A ako vznikol názov? Zakladateľka konceptu Huong hovorí: „Keďže ma veľa kamarátov prezýva „phočko“, dala som reštaurácii príznačný názov PHO.“

 
Mýty a fakty o slovenskej a svetovej kuchyni v Avione
Mýty a fakty o slovenskej a svetovej kuchyni v Avione

Možno sa zdá, že medzinárodne obľúbenú vietnamskú kuchyňu poznajú všetci a že už nemá čím prekvapiť. „Nás fascinuje svojou nadčasovosťou. Drvivá väčšina jedál s vietnamským pôvodom využíva teóriu piatich elementov. Chute sú vždy vyvážené tak, aby obsahovali niečo pikantné, niečo kyslé, trochu horkého, ale aj slané a napokon i sladké. To všetko sa tajomne, ale citeľne nachádza napríklad v našom legendárnom jedle PHOčko alebo i Bun Bo Nam Bo a mnohých iných.

Keď už spomíname PHOčko, mnohí si myslia, že existuje iba jeden jediný druh receptu, ktorý je univerzálny. Pravda však je, že ich je viac ako 100! Jeden z nich sa varí práve v PHO-čkárni,“ spomína Kvet Nguyen, Creative manager, PHO-čkáreň.

PHO v Avione odporúča

Mien Tron Bo – rezancový šalát miešaný s restovaným hovädzím a zeleninou. Poteší každú dušu. Bun Cha je podobne svieži tanier s grilovaným bravčovým mäsom, čerstvým šalátom a ryžovými rezancami, ktoré kričia: „Vietmňam na Slovensku!“ Svoje si v PHO nájdu aj vegetariáni – ponúkame tiež tofu verzie jedál. Určite sa nebojte vyskúšať niečo, čo znie neznámo. 

https://www.phockaren.sk/

Kuchyňa Blízkeho východu
V Avione je aj prevádzka konceptu vôbec prvého Hummus and Couscous Baru na Slovensku. Reštaurácia je zameraná na rôzne druhy kuskusových šalátov, na tradičné kombinácie pokrmov podávaných s hummusom a rôzne ďalšie pokrmy typické pre Blízky východ. Príďte aj vy objaviť autentické chute alebo zažiť nové kombinácie chutí. 
 
Mýty a fakty o slovenskej a svetovej kuchyni v Avione
Mýty a fakty o slovenskej a svetovej kuchyni v Avione

„Pre kuchyňu Blízkeho východu je typická čerstvosť, rozmanitosť a krásne vône korenia. Jedlá sú pestré a založené na sezónnych surovinách. Môžete ochutnať krásne šaláty kombinované s granátovým jablkom či mleté mäsá grilované na uhlíkoch. Jahňacie mäso dlho varené s ryžou a kopou zeleniny doladené štipkou šafranu… a mnoho, mnoho ďalšieho. Typická je úprimná láska k jedlu a vychutnávanie si pokrmov s celou rodinou,“ povedal Alan Málek, majiteľ Hummus and Couscous Baru, a spomína dva rozšírené mýty o blízkovýchodnej kuchyni.

Mýtus č. 1: Už slovo hummus mnohým ľuďom evokuje, že „veď vedia, o čo ide“. Niekedy je veľmi náročné zákazníkom vysvetliť, že hummus je v preklade z arabčiny cícer, a nie chuť jedla. Preto používame na sociálnych sieťach pre vysvetlenie tag #hummusniejehumus.

Mýtus č. 2: Ďalším mýtom je, že varíme iba vegetariánske a zdravé jedlá. Veľmi veľa zákazníkov ostane prekvapených v momente, keď im ponúkneme okrem vege verzie napríklad hovädzie s baraním, pripadne kuracie srdiečka a pečienky. 

Hummus and Couscous Bar v Avione vás pozýva na... 

… tradičný hummus s lahodným falafelom. Jeden zákazník zo Sýrie povedal, že iba raz jedol tak dobrý falafel, ako je ten v Hummus and Couscous Bare, a to v najlepšej reštaurácii v Damasku. Z mäsitých jedál odporúčame skúsiť hummus mutton and beef, lahodnú a šťavnatú zmes hovädzieho a baranieho mäsa. Všetky jedlá sú pripravované podľa tradičných receptúr a prinášajú autentickú chuť a atmosféru. 

https://hummusandcouscousbar.com/

Ryby a plody mora 

NORDSEE pokrýva celé spektrum produktov z rýb. Od roku 1896 si vybudovala stabilné postavenie v reštauračnom priemysle ako spoločnosť, ktorá poskytuje rozmanitosť a prvotriednu kvalitu a získava svoje ryby udržateľným spôsobom. Naše výrobky z rýb pochádzajú výlučne z regulovaných úlovkov. Vedome sa vyhýbame používaniu zvýrazňovačov chuti, umelých príchutí a geneticky modifikovaných prísad. Všetky naše ryby a produkty z nich sú už počas spracovania zbavené kostí, takže zákazníci si konečné jedlo môžu vychutnať bez obavy, že by sa im nejaká kosť zasekla v ústach alebo krku,“ uvádza Tomáš Karlík, Area manager, NORD FOOD SK, s. r. o., ktorá prevádzkuje sieť NORDSEE

 
Mýty a fakty o slovenskej a svetovej kuchyni v Avione
Mýty a fakty o slovenskej a svetovej kuchyni v Avione


O rybách a morských plodoch panujú medzi našincami – keďže more ani oceán nemáme – mnohé mýty. Azda najznámejšie sú: 

Mýtus č. 1: Čerstvé ryby sú lepšie ako mrazené. Nie je pravda, že jediný spôsob, ako si vychutnať ryby a morské plody, je vtedy, keď sú čerstvé. Profesionálni kuchári a odborníci na morské plody uvádzajú, že vďaka novej technológii mrazenia majú mrazené ryby rovnakú nutričnú hodnotu ako čerstvé. V mnohých prípadoch ryby pochádzajú z ďalekých krajín sveta, čo znamená, že zmrazenie je jediný spôsob, ako si vychutnať obľúbené pokrmy bez obáv o kvalitu.

Mýtus č. 2: Chované ryby nie sú dobré. Western University v Kanade vyvrátila niekoľko hlavných mýtov, ktoré znevažovali chov rýb, a zároveň poukázala na pozitívne účinky, ktoré môže mať akvakultúra na životné prostredie. Povesti o tom, že všetok chovný rybolov je zlý, väčšinou pochádzali z nedostatočne preskúmaných štúdií a blogových príspevkov, ako aj z niekoľkých prípadov zlých praktík, ktoré vrhajú celé odvetvie do negatívneho svetla. Tento postup, ak sa vykonáva správne, je etický, nepoškodzuje ryby a produkuje morské plody, ktoré sú rovnako výživné ako ich divoké náprotivky.

NORDSEE v Avione odporúča...

… vyskúšať klasiku, Grilovanú tmavú tresku zapečenú so šampiňónmi a syrom a tiež výbornú rybaciu polievku La Mer, ktorá je bohatá na kúsky aljašskej tresky a kreviet. Táto polievka je vhodná aj ako hlavné jedlo. Doprajte si aj najpopulárnejšie jedlo v NORDSEE – grilovaný losos, ktorý je pripravený veľmi šetrne, aby si zachoval štruktúru a nutričné hodnoty. Zaujímavé a veľmi chutné sú naše šaláty (s krevetami, lososom, tuniakom) podávané v chrumkavej tortille.

https://www.nordsee.sk/