Móda vnímaná cez udržateľnosť

Čo si predstaviť pod pojmom udržateľná móda? Udržateľnosť je slovo, s ktorým sa budeme stretávať čoraz viac. Aj v Avione sa snažíme v mnohých smeroch podporovať lepší každodenný život. Záleží nám na tom, aby naše správanie malo pozitívny vplyv na životné prostredie a inšpirovalo zákazníkov.

V rámci našich pravidelných online prednášok zameraných na ekologické témy porozprávala Alžbeta Irhová, módna dizajnérka a zakladateľka upcyclingového štúdia BAGBET, okrem iného aj o uvedomelom nakupovaní. Celú online prednášku si môžete pozrieť na našom Avion YouTube kanáli
 


Čo v prípade, že sa naše oblečenie poškodí tak, že sa nedá opraviť, no materiál je stále použiteľný? Na internete sa dá nájsť množstvo návodov na výrobu látkovej tašky, koberčeka do kúpeľne či módny doplnok. 
Tu nájdete: Jednoduchý návod na výrobu scrunchie gumičky

Ako je to s dnešnou módou? 

Kedysi sme si nemohli dovoliť nakupovať toľko oblečenia ako dnes. Výber bol veľmi obmedzený a nedostupný pre každého. Oblečenie sme si viac vážili a jeden kúsok sa dedil po generáciách.
Dnes máme oveľa viac možností, keďže oblečenie je ľahko dostupné a s ním sa často znižuje naša ekologická zodpovednosť. 

Prírodné alebo syntetické?

Vďaka dostupnosti a nízkym nákladom na výrobu boli syntetické materiály dlho populárne. Ich výhodou je aj dlhšia trvácnosť a jednoduchá starostlivosť. Aktuálne však čoraz viac ľudí preferuje prírodné materiály. Biobavlna, ľan, merino, kašmír, hodváb si vďaka svojim vlastnostiam získavajú srdcia nositeľov. Každý z materiálov má svoje výhody aj nevýhody a je len na nositeľovi, čo preferuje.

Vývoj ide dopredu vo všetkých oblastiach, a tak vznikajú nové materiály z obnoviteľných zdrojov. Príkladom je materiál LENZING™ ECOVERO™. Ide o prírodný materiál ekologicky vyrobený z celulózy dreva. Ďalším materiálom, ktorý stojí za pozornosť, je TENCEL® – lyocellové vlákno rastlinného pôvodu, keďže sa extrahuje zo surového materiálu eukalyptového dreva. Dobrou správou je, že sa čoraz viac myslí na vplyvy na životné prostredie, a tak sa vyvíjajú materiály, ktoré ich čo najviac zmierňujú.

 

Čo s oblečením, ktoré vlastníme?


Pred kúpou si vždy položme otázku: Budem si vedieť danú vec obliecť aspoň 30x? Mám ju s čím kombinovať? Hodí sa mi k zvyšku šatníka?

Správnym krokom je urobiť si raz za čas revíziu šatníka. Základom je vyložiť úplne všetky kúsky zo skrine, vziať každý jeden do rúk, skontrolovať prípadné poškodenia a zamyslieť sa, či sme danú vec mali za posledný rok vôbec oblečenú a či nám robí radosť. 
Ak držíme kúsok, ktorý nosíme, vec vložíme naspäť do skrine. Ďalšie kúsky oblečenia rozdelíme na poškodené a nenosené. 
Pri poškodených veciach sa pozrieme na to, či ich nevieme zachrániť opravou. Ak to si sami netrúfneme, no nechceme o milovaný kúsok prísť, je dobré osloviť krajčírku. Veci nám po drobných úpravách môžu pekne poslúžiť ďalej.
 

Čo s vyradeným oblečením?


- Vymeniť s kamoškou/susedkou je najpríjemnejšia forma výmeny. Zorganizujte stretnutie pri kávičke a koláči, povyťahujte vytriedené oblečenie a vynovte si šatník bez toho, aby ste nakúpili nové.

- Swap   Kúsok, ktorý nám už radosť nerobí, môže niekoho, naopak, potešiť. Využite čoraz populárnejšie swapy, kam donesiete svoje nechcené oblečenie a, naopak, zoberiete si to, ktoré sa vám zapáči. Oblečenie tak bude znova milované.

- Darovať Možno poznáte niekoho, komu by sa oblečenie zišlo, popýtajte sa v okolí.

- Humanitárne kontajnery Ak ani jedna z predchádzajúcich možností nie je možná, oblečenie je možné zaniesť aj do kontajnera na to určeného. Oblečenie bude rozdelé na použiteľné, ktoré poputuje tam, kde bude potrebné, alebo poškodené, ktoré sa bude ďalej recyklovať.

- V niektorých predajniach sa nachádzajú recyklačné boxy, kam môžete doniesť svoje vyradené oblečenie. Takýto box nájdete napríklad v predajni H&M.  Nositeľné oblečenie dostane druhú šancu v second-hande a nenositeľné na výrobu izolačných materiálov.
 

Zodpovedné a udržateľné správanie neznamená, že si nemôžeme na seba nič kúpiť. Vedie skôr k tomu, aby sme nenakupovali impulzívne, nákup si premysleli, aby nám vybrané kúsky oblečenia robili dlho radosť a boli milované.