Mestská džungľa u vás doma

Prednedávnom sa uskutočnila naša ďalšia bezplatná prednáška, tentoraz o izbových rastlinách. Svoje tipy na pestovanie v interiéri nám odovzdala Lenka Márföldy, spoluzakladateľka obľúbeného dizajnového kvetinárstva Botanical Lab. Aké sú teda najvhodnejšie rastliny do interiéru? Aké rastliny pestovať v mestských bytoch? Celú online prednášku si môžete pozrieť na našom Avion YouTube kanáli

Starostlivosť o rastliny už nie je len záležitosťou našich babičiek. Keďže čoraz viac času trávime doma, máme chuť si toto prostredie o to viac spríjemniť. Rastliny patria k známym uvoľňovačom stresu a majú pozitívny vplyv na našu pohodu a psychické zdravie. Je známe, že ich prítomnosť v kancelárii alebo byte prispieva k vyššej koncentrácii, väčšej tvorivosti a čistejšiemu prostrediu. Zeleň zlepšuje našu mikroklímu a čistí vzduch. Svoje rastlinné úlovky si môžeme postupne množiť a vymienať napríklad v rôznych špecializovaných facebookových skupinách. 

Predtým, ako si konkrétnu rastlinu osvojíme a umiestnime ju do svojho domova, mali by sme si pozorne odsledovať, aké podmienky máme pre ňu pripravené. Je náš byt skôr slnečný alebo v ňom väčšinu dňa máme polotieň? Je v našom byte skôr suchší vzduch alebo prevažne vlhko? Konkrétnu rastlinu preto vyberajme nielen s ohľadom na to, ktorá sa nám páči, ale skôr takú, ktorej sa u nás bude lepšie dariť. 
 

Kráľovné nenáročného pestovania

Ak patríme k pestovateľským začiatočníkom a s izbovkami zatiaľ nemáme veľké skúsenosti, môžeme zvoliť rastliny, ktoré k životu skutočne nepotrebujú prehnanú starostlivosť. Medzi ne patria najmä svokrine jazyky (Sanseveria), dracény, zamiokulkasy, tučnolist a potosovce (známe aj ako Divný Jano). Kaktusy a sukulenty tiež nepotrebujú časté zalievanie a na južnom, slnečnom parapete im výborne zimitujeme ich prirodzené podmienky. 

Medzi nenáročné patria aj tropické rastlinky ako mranty, kalateiny a  alokázie. Pre ne je však potrebná väčšia vlhkosť v byte. Preto treba myslieť na ich časté sprchovanie, prípadne rozprašovanie vody a tiež koncentrovať väčší počet rastlín pokope. Nezabúdajme ani na misku s vodou pod kvetináčom, ktorá prostredie zvlhčí. 
 

Najlepší čističi vzduchu 

Ak hľadáte rastliny, ktoré vám v byte prečistia vzduch, potom siahnite po takých, ktoré sťahujú škodlivé látky z ovzdušia. Patria medzi ne spomínané svokrine jazyky, lopatkovce, potosovce, zelenec a aloe. 

Kedy je najlepší čas na presádzanie? 
Rastlinky presádzame najmä na jar. Neštíťme sa zainvestovať do kvalitného substrátu. Mali by sme si pamätať, že substrát môže byť vyčerpaný a treba ho vymeniť za nový. A ako zistíme, že rastlina nepotrebuje len vymeniť substrát, ale aj črepník? Všimnúť si môžeme, že korienky začali z črepníka prerastať zo spodnej časti cez dierky, prípadne sa izbovka začala neprirodzene nakláňať. 

Pri presádzaní dávame pozor, aby sme nepoškodili korienky, očistíme ich od starej zeminy. Dbáme o to, aby obal na rastliny mal odtokovú dierku, čím odíde preč prebytočná voda a my zabránime zahnívaniu korienkov. Keramzit a kamienky naspodu kvetináča nám vytvoria takzvanú drenážnu vrstvu. 
 

Tipy a triky proti škodcom

Rastlinku treba pravidelne ošetrovať a čistiť. Potierať ju môžeme zriedeným nímovým olejom. Listy získajú prirodzený lesk a lepšie sa im  bude dýchať. 

Keď už sa objavili škodcovia, môžeme vyskúšať výluh z tabakových listov. Stačí tabakové listy zaliať na noc vodou a takýmto výluhom rastlinu poliať. Tiež môžeme vrchnú vrstvu zeminy pokryť pieskom, aby sme škodcov zbavili vlhkého prostredia, v ktorom sa im darí. 

Na rôznych škodcov tiež zaberá postrek z roztoku vody (1 liter), 10 ml liehu a 5 g mydla. Rastlinku osprchujeme a postriekame týmto roztokom, ktorý funguje na vošky aj slivušky. 
Na pleseň zase zaberá mletá škorica. Pleseň z vrchnej vrstvy pôdy odstránime a pôdu škoricou posypeme.