Rozhovor: Lepšie pre ľudí a planétu

Ako najväčšie nákupné centrum v Bratislave plníme svoje poslanie stavať, rozvíjať a zveľaďovať priestory centra a jeho blízke okolie. Máme za cieľ vytvárať spoločenský priestor, ktorý bude nielen príjemným miestom na stretávanie ľudí, ale aj priestor zodpovedný k životnému prostrediu.

V čom je Avion skutočne ekologický? Porozprávali sme sa s naším kolegom Igorom Tvarožekom, prevádzkovým manažérom centra.

V centre vedieš aj aktivity zodpovedné k životnému prostrediu. Aké zmeny urobil Avion pre planétu? 
Tých aktivít je naozaj mnoho. Využívame úsporné LED svietidlá, poskytujeme nabíjanie elektromobilov zadarmo, sadíme stromy, recyklujeme odpad. Na zavlažovanie vonkajšej zelene v areáli Avionu používame vlastnú studňu. Burinu na okrajoch chodníkov, ciest, medzi dlaždicami alebo pozdĺž stien ošetrujeme ekologicky, nie chemicky. Takisto v rámci zimnej údržby používame ekologické posypové materiály. Opadané lístie zbierame do vlastných nových kompostérov. Je to ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Je ich mnoho, spomenul som najhlavnejšie. 

Ako centrum, máme pomerne vysokú energetickú stopu. Ako je to so šetrením energií v Avione?
Všetky centrá Avion v Česku aj na Slovensku nakupujú elektrinu z obnoviteľných zdrojov už 13 rokov. Investície do úsporných technológií sú súčasťou plánu v oblasti udržateľnosti, ktorý je pre našu spoločnosť INGKA Centres základným pilierom dlhodobej stratégie. 


Ako si to máme predstaviť v praxi?
Vymenili sme klasické osvetlenie v Avione za úsporné LED technológie. Naše osvetlenie je manažované úsporným systémom osvetlenia DALI (Digital Addressable Lighting Interface). Je to systém, ktorý automaticky riadi zapínanie a vypínanie svetiel. Keďže množstvo denného svetla sa mení podľa aktuálneho počasia a ročného obdobia, systém reaguje na množstvo prirodzeného denného svetla prichádzajúceho zvonku. Podobne ekologicky fungujú aj vysokoefektívne klimatizačné jednotky s nižšou spotrebou energií.

Týkajú sa ekologické zmeny aj návštevníkov? 
Určite. Máme tu napríklad bezvodné pisoáre. V praxi si návštevník nejakú zmenu asi ani nevšimne. Na porovnanie - bežný pisoár použije pri každom spláchnutí 1,5 l vody. To je skutočne veľká úspora odpadových vôd.

Ako sa môžu do ekologických aktivít zapojiť návštevníci nášho centra? 
V centre sú odpadkové koše s možnosťou separácie aj papieru a plastu. V podzemnej garáži nájdu návštevníci šesť ekoboxov – špeciálnych kontajnerov na separovanie žiaroviek, batérií, mobilov či drobného elektra. K dispozícii sú aj nové boxy na odloženie nepotrebného oblečenia, kníh, časopisov a LP platní, ktoré potom poputujú do knižníc a antikvariátov. Návštevníci tak pomôžu nielen planéte, ale ušetria aj priestor v domácnosti a ekologicky sa zbavia nepotrebných vecí.


Aké plány máme s odpadom, ktorý Avion produkuje? 

Aktuálne je náš recyklačný index na úrovni 75 % z vyprodukovaného obsahu. Snažíme sa čo najviac aktivizovať prevádzky aj návštevníkov, aby separovali odpad. Bez spoločného snaženia sa nám zmena nepodarí. Cieľom je do roku 2023 zhodnocovať až 100 % odpadu.
 
Ľudia k nám veľa cestujú autami. Ako podporuje Avion ekologickú dopravu? 
Areál Avionu je v spolupráci so spoločnosťou GreenWay vybavený 8 nabíjacími stanicami pre elektromobily. Od septembra tohto roka ponúkame našim návštevníkom v rámci podpory ekologickejších foriem dopravy nabíjanie elektromobilov zdarma. K dispozícii sú dve miesta na vonkajšom parkovisku smerom k obchodnému domu IKEA. Jedna nabíjacia stanica dokáže za rok priemerne nabiť až 2 200 áut, čo v praxi znamená úsporu 11 ton CO2.
 

A čo ľudia bez áut? 

Podporujeme všetky formy ekologickejšej mobility. Pre cyklistov sme postavili množstvo stojanov na bicykle, v areáli je umiestnená aj tzv. bikesharing stanica Slovnaft BAjk. Zároveň sme vyhradili špeciálne miesta na odkladanie a nabíjanie elektrokolobežiek pri vchode č. 4 (od McDonald’s). Tieto priestory sú z hľadiska bezpečnosti monitorované kamerami s vysokým rozlíšením a okrem iného je možnosť uzamknutia i dobíjania kolobežky.

Ako jedno z mála nákupných centier na Slovensku sme získali zelený certifikát BREEAM In use. Ako sa to podarilo? 
Dlhodobo podporujeme ekologickú dopravu či energeticky úsporné technológie. Slovo u nás dostávajú rôzne komunity ľudí - napríklad vozičkári, ktorých sa pýtame, čo potrebujú zlepšiť. Ďalej sme podstúpili energetický audit, postupne obmedzujeme používanie plastov, dokonca máme nový systém triedenia odpadu v kanceláriách. Aj do samotného separovania sa zapája čoraz viac nájomníkov. Všetky spomenuté aktivity spolu vytvárajú synergiu, vďaka ktorej sme to zvládli. 

Aké ďalšie zmeny čakajú Avion v budúcnosti? 
Avion sa zapojil aj do zelenej iniciatívy hlavného mesta Bratislavy 10 000 stromov. Už v novembri sme tak pomohli zasadiť v Ružinove 18 nových stromčekov pre kvalitnejšie bývanie v tejto mestskej časti. Tento rok sme dokončili Zelený bulvár - prestavbu vonkajšej nevyužívanej zóny od Galvaniho ulice až po prevádzku McDonald’s. V zóne pribudnú lúčne kvety a kríky pre príjemnejšiu klímu. Zároveň sme z priestoru odstránili aj všetky billboardy v rámci boja s digitálnym smogom.