Kompostovanie v domácich podmienkach

Súčasná doba praje téme kompostovania aj vďaka záujmu mladých ľudí, ktorí majú chuť znížiť objem svojho odpadu z domácností. Veľmi obľúbenými sa v panelákoch stali vermikompostéry a dážďovky sa tak premenili na novodobých domácich miláčikov. Starajú sa o rozloženie biologického odpadu, ktorý tvorí najväčšiu časť smetí. Prednášku na túto tému priniesol Avion formou rozhovoru s Braňom Moňokom z OZ Priatelia Zeme. Môžete si ju pozrieť na YouTube Avion Shopping Park


Ak žijete v paneláku, možností, ako spracovať svoj biologický odpad z domácnosti, je niekoľko. Jednou z nich je vermikompostér. Je to špeciálna nádoba, v ktorej žijú dážďovky. Rozkladajú náš biologický odpad a produkujú kompost, ktorým môžeme prihnojovať rastliny. Prebytočná vlhkosť z neho odteká ako tzv. dážďovkový čaj, ktorý výborne poslúži ako ďalšie hnojivo na polievanie rastlín. 

Známym, šľachteným druhom sa stali tzv. kalifornské dážďovky. V porovnaní s klasickými sú o niečo menšie, ale veľmi rýchlo sa množia. Za deň skonzumujú bioodpad zodpovedajúci približne svojej váhe. Čiže 500 dážďoviek za deň skonzumuje okolo 400 – 500 gramov bioodpadu. 

 

Ako sa správne starať o dážďovky? 

Nezabúdajme im vytvoriť podstielku. Tú môžeme spracovať zo starého kartónu, prípadne použiť suché listy, ktoré sme si odložili zo záhrady. Medzi ich obľúbené pochúťky patrí kávová usadenina. Len musíme dbať o to, aby sme jej nepridali príliš veľa, pretože by vytvorila kyslé prostredie. Dážďovky síce znesú vlhko, ale mikroorganizmom a prostrediu pre rozklad vlhko neprospieva. To je často dôvodom, prečo sa v okolí vermikompostéra zjavia mušky. Vlhkosť znížime napríklad pridávaním pilín.  

 

Kam umiestniť domáci kompostér? 

Ak ste sa rozhodli pre túto možnosť, mali by ste zvážiť domáce podmienky a vermikompostér umiestniť na vhodné miesto tak, aby teplota nepresiahla 25 stupňov. Tiež je potrebné rátať s trochou zápachu či prípadnými muškami, ktoré sa pri rozkladajúcom odpade vedia pritrafiť najmä v letných mesiacoch. Pri vermikompostéroch sa preto vyhýbame produktom, ktoré sa ťažšie rozkladajú, ako je napríklad kôra z citrusových plodov alebo cibuľové šupky, a tieto do kompostovania nevkladáme. Ovocie poctivo zahrabeme do pôdy. 
 


Aké sú ďalšie možnosti? 

Ďalším zo spôsobov, ako spracovať svoj biologický odpad, je komunitné kompostovanie. Niektorí z nás už objavili čaro komunitnej záhradky. Môžete si teda zistiť, kde vo vašom okolí sa taká záhradka nachádza, a nosiť biologický odpad do nej. Pozorne však sledujte zásady, ktoré má daná záhradka stanovené, a nevyhadzujte nič, čo by bolo proti jej pravidlám. 

Čo sa zvyčajne neodporúča nosiť do komunitného kompostoviska: 

  •  mlieko / mliečne výrobky / zvyšky mliečnych produktov
  • kosti
  • zvyšky mäsa
  • zvyšky rýb a kosti rýb
  • zvyšky varenej stravy
  • podstielka z chovu zvierat, zvierací trus
  • kompostovateľné veci hygienickej spotreby (vatové tyčinky, kompostovateľné plienky...)

V prípade, že žijete v dome, môžete si zriadiť vlastné kompostovisko, prípadne ho zdieľať ako rodina. Kompost na záhrade obohatia aj drevené časti kôry, suché konáriky či listy, ktoré prekrývame vo vrstvách spolu s bioodpadom. Dážďovky si pochutia na šupkách z lokálneho ovocia a zeleniny, kávových usadeninách, čajových vrecúškach, podrvených škrupinách z vajec, papierových vreckovkách. Pridávať môžeme aj podrvené orechové škrupiny či kôstky z ovocia.