Jarné upratovanie – odkladacie vychytávky, ktoré ušetria čas

Popri nabitom rozvrhu, práci, domácich povinnostiach a starostlivosti o deti je ťažké nájsť si čas na upratovanie. Z času na čas sa tejto činnosti ani tak nevyhnete, ale je fajn si upratovanie uľahčiť už na začiatku. Ako? Kvalitnou organizáciou ukladacích priestorov a chytrými zlepšovákmi. 

Jarné upratovanie – odkladacie vychytávky, ktoré ušetria čas
Jarné upratovanie – odkladacie vychytávky, ktoré ušetria čas


Chytré ukladanie ako kľúčová časť upratovania

Aby vám išlo upratovanie od ruky, je potrebné pracovať systematicky. Jednotlivé kroky si naplánujte a určite, čo je dôležité. Postupujte systematicky. Je potrebné začať v hornej časti miestnosti, napríklad utieraním prachu zo stropného ventilátora, a postupovať dole k podlahe. Rovnako tak upratovaním zľava doprava zaistíte, že v miestnosti nič nevynecháte. Základom upratovania  je ukladať najprv do pevných a vstavaných častí úložného nábytku vrátane zásuviek pod posteľou. Druhou zásadou je začať veľkými predmetmi a postupne ukladať až po tie najmenšie. 
Pri sezónnom upratovaní – akým je napríklad jarné – odporúčame vytriediť a vyhodiť všetko nepotrebné. A práve na organizovanie a ukladanie si posvietime dôkladnejšie. Expertka na upratovanie Marie Kondo odporúča začať triedenie a vyhadzovanie oblečením, pokračovať knihami a papiermi (dokumentmi), následne sa sústrediť na doplnky a napokon na veci a predmety s citovou hodnotou. 

Ak už máte veci roztriedené, začína sa „zábavnejšia časť“ – ukladanie. Marie Kondo radí pri ukladaní používať štyri princípy:

1. Poskladať.

Väčšinu toho, čo sa poskladať dá, predmety, ktoré sú mäkké, napríklad odevy či bielizeň, poskladajte. Pre potraviny platí, že sypké materiály uskladňujte v priesvitných dózach.
 https://www.bonami.sk/p/set-7-uloznych-boxov-na-potraviny-rosti-mepal-modula-starter
Odevy, ktoré sú z hrubých látok, krčivé alebo bundy či kabáty je, samozrejme, lepšie zavesiť. Vešajte zľava doprava a od najtmavšieho oblečenia až po úplne biele. Pod visiacimi odevmi je ešte priestor, logicky vľavo najmenší a vpravo najväčší – sem môžete dať ďalšie zásuvky, škatule, prípadne vysávač a kufre. Vhodným doplnkom je visiaci organizér s priehradkami.

https://www.ikea.com/sk/sk/p/stuk-ulozny-priestor-so-7-priehradkami-biela-siva-70370856/

Jarné upratovanie – odkladacie vychytávky, ktoré ušetria čas
Jarné upratovanie – odkladacie vychytávky, ktoré ušetria čas


2. Postaviť do stĺpika, na hranu.

Ak predmet stojí bez toho, aby padal vlastnou tiažou, tak ho postavte, či už do police alebo zásuvky. Podobne ukladajte knihy – nie na seba, ale vedľa seba. Mnoho predmetov možno zložiť a dajú sa potom postaviť na hranu a takto lepšie uskladniť. Dámske kabelky je zasa lepšie úsporne skladovať systémom „kabelka v kabelke“. Špeciálnym prípadom sú rôzne kancelárske potreby a doplnky, ale i tu existuje množstvo organizérov, odkladačov a zakladačov.

https://www.sevt.sk/kancelaria/pracovny-stol/stojany-na-pisacie-potreby.html?p=2

https://www.bonami.sk/p/ulozny-organizer-compactor-drawer-organizer 

Káble a elektroniku takisto viete upratať oveľa kreatívnejšie. Káble zmotajte a tie „záhadné“, ktoré k nijakému spotrebiču vo vašej domácnosti nepasujú, vyhoďte. Ovládače patria do priehradiek stolíka v obývačke, prípadne stojanov. 

3. Rozdeliť priestor na priehradky.

Naše domovy sú zväčša na pôdoryse kombinácia obdĺžnikov a štvorcov, preto je nám ukladanie do obdĺžnikových a štvorcových priehradiek úplne  prirodzené.

https://www.ikea.com/sk/sk/cat/skatule-na-odev-10565/  

4. Uložiť na konkrétne miesto.

Všetky veci majú mať svoje miesto a musí byť jednoduché ich dosiahnuť. Sklené zásteny sprchového kúta ihneď po sprchovaní stiahnite stierkou na okná. A kde je stierka? Ak viete, kam čo patrí, nemusíte neustále vymýšľať nové umiestnenie a tiež viete, kde danú vec v prípade potreby nájdete alebo kde ju nájde niekto iný. Dávajte veci ihneď na svoje miesto, zaberie to menej času aj energie pri upratovaní. Je to jediná účinná prevencia vzniku neporiadku. Rozlúčte sa s lapačmi prachu a všetkým nepotrebným – nepotrebujete žiadne sošky, výstavky a zbierky. A ak áno, dajte ich do ozdobných škatúľ.

Škatule, dózy aj vákuové vrecia
Úložné škatule a koše nie sú len priehradky, do ktorých nahádžete veci. Skvele nimi môžete doplniť aj váš súčasný nábytok a interiér bytu. Dostať ich v rôznych štýloch, farbách a sú z rôznych materiálov, takže získate jednoduchý a funkčný výrobok, do ktorého ukryjete všetko, čo nechcete mať na očiach.

 
Jarné upratovanie – odkladacie vychytávky, ktoré ušetria čas
Jarné upratovanie – odkladacie vychytávky, ktoré ušetria čas

https://www.ikea.com/sk/sk/cat/ulozne-skatule-a-kose-10550/

https://www.bonami.sk/c/ulozne-boxy-organizery

Ak máte vecí viac, rozdeľte škatule do kategórií a škatule aj označte, napríklad „letné veci“, „hračky“ alebo „tašky“. 

Svoju škatuľu by mali mať aj lieky a samostatne kozmetika či čistiace prostriedky. Špeciálnou kapitolou sú potom šperky, na ktoré sú, samozrejme, určené šperkovnice, prípadne priehradky na šperky alebo malý domáci trezor. 

https://www.ikea.com/sk/sk/p/komplement-priehradka-na-sperky-svetlosiva-30404028/ 

V kuchyni je organizácia priestoru na ukladanie mimoriadne dôležitá. Oceníte to pri každom varení a stolovaní. Kuchyňa je zároveň miestom, ktoré upratujte až po ostatných miestnostiach. Riady môžu byť poukladané na sebe, hrnce v sebe ako matriošky a poháre vedľa seba – všetky tak, aby ste na ne dosiahli. Jedlo uschovávajte v potravinových škatuľkách. 

https://www.ikea.com/sk/sk/cat/priehradky-do-zasuvky-24257

https://eshop.tescoma.sk/potravinove-krabicky

Rozdeľ a panuj!
Základnou zásadou je všetko, čo príde do domácnosti, rovno dať na patričné miesta, či už sú to listy alebo kľúče od bytu a auta. Predídete zbytočným nervákom pri ich hľadaní. V predsieni by nemal chýbať stojan na topánky, vešiaky na bundy, mikiny a kabáty a vešiaky na klobúky a šiltovky. Osvedčujú sa aj vertikálne úložné priestory, ako sú napríklad košíky zavesené na stene.

Ak predsa len máte problém zorganizovať organizéry, skúste si najprv rozdeliť miestnosť na zóny. Ústrednou miestnosťou je obývačka, v ktorej by mohol byť napríklad kútik na čítanie s kreslom a lampou, „mediálna zóna“ s ovládačmi, zóna so sedením, ležaním s gaučom aj zóna pre spoločenské hry a záľuby – tá môže byť napríklad šikovne skrytá v taburetke. 

Úložný priestor hľadajte všade. Sezónne oblečenie môžete napríklad zbaliť do vákuových vriec. Po vysatí prebytočného vzduchu sa naň nepráši a vrecia sa pohodlne zmestia do úložných priestorov v gauči alebo posteli. Málo využívaným priestorom je priestor pod posteľami. Aj pre tento prípad sú v ponuke  primerane veľké škatule, ktoré po naplnení vsuniete pod posteľ. Podobne slúžia aj drevené zásuvky na kolieskach.

https://www.ikea.com/sk/sk/cat/skatule-na-odev-10565/ 

Na záver ešte jedna rada od skúsených interiérových dizajnérov. Nie všetky predmety potrebujú byť skryté v zásuvkách a škatuliach. Ak máte vzácne flakóny s parfumom alebo hodvábne šatky, môžete ich nechať pekne naaranžované a „vystavené“ pohľadom návštev a členov domácnosti.