7 krokov k vlastnej zelenine na balkóne

Čerstvá zelenina z vlastného balkóna? Dopestovať si zeleninu doma je jednoduché a nemusíte mať ani vlastnú záhradu. Stačí dodržiavať pár zásad a môžete sa tešiť z reďkovky alebo mrkvy aj na vašom balkóne alebo okennom parapete. 

1. Vyberte si správny kvetináč 
Každá rastlina potrebuje svoj priestor. Väčšinou majú spon, teda vzdialenosť jednej rastliny od druhej, uvedený na obale. Spočiatku môže byť zelenina vysiata či vysadená hustejšie, neskôr bude potrebné rastlinky presadiť alebo nadbytočné rastlinky vytrhnúť (pikírovanie). Platí to pre fenikel, mrkvu, čakanku, brokolicu, špenát, zeler, cherry paradajky, papriku aj ľadový šalát. Špeciálne koreňová zelenina ako mrkva a reďkovky potrebuje priestor, aby si buľvy či korene vzájomne neprekážali v raste.


https://www.kaufland.sk

Vhodné je vyberať také kvetináče, ktoré vám nezapracú celý balkón (alebo nebodaj narušia statiku domu) a budete k nim mať pohodlný prístup. Dnes sú už v ponuke okrem viacerých druhov stojacich črepníkov aj rôzne závesné systémy, ktoré sa inštalujú na stenu, parapety okien alebo zábradlie. 

https://www.ikea.com
Pri pestovaní fazule a hrachu nezabudnite na vytvorenie opory, po ktorej sa môžu tieto popínavé rastliny „ťahať“. Jednoduchým riešením je napnúť sieťovinu vo zvislom smere. 

2. Nájdite vhodné miesto
Ak pestujete rastliny doma, v interiéri, aj tu je potrebné zohľadniť nároky rastlín na slnečné svetlo a teplo. Niektorým vyhovuje priame svetlo, iné majú radšej polotieň alebo tieň. Rastlinkám väčšinou nevyhovujú mrazy. Niektoré cibuľky alebo koreňová zelenina, samozrejme, prečkajú zimu, ale musí ísť o úrodu z predošlého roka. 

Balkón orientovaný na juh alebo juhovýchod je ideálny na pestovanie rajčín, ale ujme sa aj paprika, ba dokonca baklažány a uhorky. Balkón otočený smerom na západ je vhodný na pestovanie byliniek. Reďkovka, rukola alebo jahody sú nenáročné, dopestujete ich aj bez tienenia i na najvyššom poschodí. 


3. Rešpektujte termín výsadby

Berte na zreteľ nielen druh zeleniny, ale aj odrodu. Dajú sa kúpiť aj pôvodné odrody zeleniny, sú však o čosi drahšie a aj ich chuť je iná ako pri bežných „komerčných“ odrodách. So sadením sa neoplatí ponáhľať. Vhodné je začať pestovanie v byte a neskôr vyrastené a odolnejšie rastlinky premiestniť na balkón alebo parapet. V prípade očakávaných mrazov takisto presuňte črepníky či debničky dovnútra alebo ich prikryte fóliou. Určite neurobíte chybu, ak vyskúšate najprv pestovať odolné druhy ako reďkovky, šaláty, zelenú cibuľku či okrúhlicu. Darí sa im na jar aj na jeseň. 

4. Dodržiavajte odporúčanú hĺbku výsadby
Častou chybou domácich pestovateľov je to, že zasadia semiačka príliš hlboko alebo príliš plytko. Opäť je tento údaj uvedený na vrecúšku so semiačkami a je dôležité ho rešpektovať. V opačnom prípade rastliny nevyklíčia včas alebo budú zakorenené tak plytko, že ich zo zeme vytrhne aj slabší vánok.


5. Vyberte substrát a hnojivo

Balkónoví záhradníci používajú zvyčajne substrát, ktorý svojím zložením podporuje rast a výživu zeleninky. Ak pestujete odrody alebo zeleninu náročnejšie na výživu alebo ste si zaobstarali zeminu z nejakej záhradky, informujte sa o možnostiach hnojenia tej-ktorej zeleniny. Obyčajne stačí aplikovať tzv. NPK, čo je akronym z chemických značiek „dusík“, „fosfor“ a „draslík“. Mnohé semiačka sa dajú kúpiť už obalené živinami, ktoré slúžia na „naštartovanie rastu“, alebo použite iné „zakoreňovače“. Pre balkónové záhradky sú postačujúce aj hnojivá predávané vo forme tyčiniek, ktoré sa jednoducho zapichnú do kvetináča. Neodporúča sa to s hnojením preháňať, pretože sa mení chuť zeleniny. Je zbytočné prihnojovať zeleninu nenáročnú na živiny, napríklad reďkovku a šalát, a skromnejšie dávkujte hnojivo, ak pestujete mrkvu, petržlen, hrach, fazuľu, cibuľu alebo cesnak.

6. Nezabudnite zavlažovať
Na dno črepníka umiestnite drenážnu vrstvu, stačí okolo 3 cm na výšku. Bude odvádzať prebytočnú vodu a zo substrátu nebude blato. Na túto vrstvu použite drobné kamienky, kúpte kremzit alebo nadrvte úlomky starých črepníkov či polystyrén. Kedy zavlažovať? Nuž ihneď po výsadbe či výseve je potrebné semiačka zaliať vodou. Polievanie je potrebné opakovať podľa podmienok. Ak je pôda príliš pieskovitá, porézna, voda rýchlo odtečie. Niektorým rastlinám nevyhovuje veľa vody, naopak na povrchu pôdy sa objavia huby, plesne alebo mach, pre ktoré je ideálne vlhké a teplé prostredie. Zlaté pravidlo hovorí, že substrát v kvetináči (pôda) by nemal úplne vyschnúť a nesmie v ňom stáť voda (tomu zabraňuje drenážna vrstva). Polievajte ráno a na pôdu či substrát, vyvarujte sa polievania počas dňa priamo na „rozpálené“ rastliny. 

7. … a pochutnajte si na plodoch


Zber je azda tá najpríjemnejšia časť pestovania a zavŕšenie niekoľkotýždňovej alebo niekoľkomesačnej starostlivosti o domácu záhradku. Niektorú zeleninu zberáme priebežne, napríklad šalát alebo pažítku, inú až po dosiahnutí zrelosti.