Letné limonády

V tropických horúčavách netúžime po inom, ako po skvelom osviežení. Chvíľa pohody, slnko na perách a ťukanie ľadových kociek o pohár. Práve pre tieto chvíle sme pre Vás pripravili inšpirácie na ľahké letné limonády z dostupného, sezónneho ovocia a zeleniny. Tak na zdravie!

Letné limonády
Letné limonády

Citrónovo-uhorková limonáda 


1 liter vody alebo minerálky
1 šalátovú uhorku alebo 3 menšie poľné uhorky
1 citrón
1 lyžica medu prípadne trstinový cukor
ľad

Poľné alebo šalátové uhorky výborne poslúžia spolu s citrónom. Stačí ich poriadne umyť, nakrájať na kolieska alebo plátky a zaliať s 1000 ml vody. Pre fanúšikov bubliniek odporúčame namiesto vody perlivú minerálku. Citrón s uhorkami necháme aspoň hodinu lúhovať. Pre ľadové osvieženie pridáme kocky ľadu, ale výborne chutí aj pri izbovej teplote. 

Náš AVION tip: 
Zastavte sa v stánku Fruitisimo a vyberte si z bohatej ponuky ovocných štiav z čerstvého ovocia a zeleniny. 

 
Letné limonády
Letné limonády

Letná jahodová láska 


200 g jahôd
čerstvá mäta
1 lyžica medu 
šťava z polky citrónu
1 liter vody alebo minerálky

Jahody dôkladne umyjeme a nakrájame na menšie kúsky. Popučíme, ochutíme medom a zalejeme so šťavou z polky citróna. Počkáme, kým zmes po premiešaní pustí šťavu. Lístky mäty netrháme na menšie kúsky, aby nám pri pití neprekážali. Zmes zalejeme vodou alebo minerálkou a necháme v chladničke dobre vychladiť. 

Náš AVION tip: 
Lokálne čerstvé jahody, sezónne ovocie a zeleninu nájdete v našom novom kiosku s názvom Farmársky trh. 
 
Letné limonády

Levanduľovo - pomarančová limonáda

šťava z jedného pomaranča
1 lyžica medu 
čerstvé alebo sušené kvety levandule
500 ml vody alebo minerálky

Polku pomaranča vymačkáme a šťavu zmiešame s 500 ml vody. Zvyšok pomaranča nakrájame na kolieska a ozdobíme pripravovaný nápoj. Pridáme čerstvé alebo sušené kvety levandule a dobre premiešame. Necháme chvíľu odstáť, aby chute dobre splynuli. Podľa potreby ochutíme medom alebo trstinovým cukrom. 

Náš AVION tip: 
Kaviareň YOGI's si pre Vás pripravila skvelé letné menu rôznych drinkov. Ochutnajte napríklad jahodovo - kokosovú limonádu.  

 
Letné limonády
Letné limonády

Domáca bazová limonáda


40 kvetov bazy
3 citróny
1 kg cukru
2,5 litrov vody

Na jej prípravu budeme potrebovať o trochu viac času, no príprava skutočne stojí za to. Pri trhaní kvetov bazy by sme mali myslieť na to, že ich treba trhať ideálne za slnečného počasia a nie tesne po daždi. Vtedy majú najviac peľu a sirup, ktorý vznikne bude mať výraznejšiu chuť. 

Kvety bazy namočíme do prevarenej vody spolu s nakrájaným citrónom necháme cez noc na chladnom mieste macerovať. Na druhý deň scedíme zmes cez gázu alebo čisté plátno a zbavíme sa tak kvetov a citrónov z vody. Túto scedenú vodu privedieme spolu s cukrom do varu a chvíľu povaríme, aby sa cukor dobre rozpustil. Ochladený ho podávame spolu s vodou podľa chuti. Zvyšný sirup skladujeme v chladničke, kde nám sirup vydrží približne mesiac. 

Náš AVION tip: 
Prvé teplé dni sú tu a s nimi do Starbucks prichádza jedinečné ovocné osvieženie v podobe troch nových Refreshaâ nápojov s mrazom sušeným ovocím.