Detské knihy, ktoré si budete chcieť kúpiť pre seba

Každý z nás si v mysli vybaví aspoň jednu knihu z detstva, ktorá mu ostala navždy vrytá v spomienkach. Presne vieme, aký motív mal obal, detaily najobľúbenejších pasáží aj ilustrácie, ktoré našej fantázii dávali reálnejšiu podobu. Čítali nám ich naši rodičia, neskôr my. Odkladáme ich ako poklad, aj keď sme z detských kníh už dávno vyrástli. Dúfame, že raz, keď knihu odovzdáme svojim potomkom, budú zažívať rovnaké škály pocitov ako my pri ich čítaní kedysi. Sú to príbehy, ktoré dokážu prepojiť generácie. 

Od akého veku začať s čítaním?

Čítanie kníh od útleho veku deťom prináša nespochybiteľné benefity. Okrem rozširovania slovnej zásoby vplýva aj na budúci písomný prejav a rozvíja predstavivosť, logiku, kritické myslenie. Všetky tieto benefity prináša čítanie knihy rodičom. Z čítania sa tak stáva príjemný rituál, ktorý podporuje a prehlbuje vzťah rodič – dieťa.

My sme sa preto vybrali pozrieť do nášho kníhkupectva Panta Rhei do detskej sekcie a nechali sa od skúseného personálu inšpirovať, aké novinky a trendy sú aktuálne na trhu vo svete detských kníh.

Detské knihy pre najmenších
Deti, ktoré ešte nevedia čítať, vedia krásne navnímať knihu prostredníctvom ilustrácií. Súčasný trend v knihách pre najmenších kladie dôraz na grafické spracovanie s minimom textu, aby kniha podnecovala detskú fantáziu. 
 

Ako príklad sme vybrali knihu Rok v horách. Nadväzuje na úspešnú sériu kníh Rok v lese (… v školke, v čarovnej krajine, na trhu, na stavbe). Hoci je prostredie na dvojstránke vždy rovnaké, spolu s meniacimi sa ročnými obdobiami sa prispôsobuje krajina aj činnosti či objekty na nej zachytené. Výhodou knihy bez textu je, že ju môžete „prečítať” viacerými spôsobmi. Pri každom otvorení sa môžeme zamerať na iný objekt a sledovať jeho premeny. Alebo môžeme knihu poňať interaktívne na spôsob „hľadaj a nájdi”.

Detské knihy pre milovníkov akcie 
Azda žiadne dieťa neminie obdobie superhrdinov alebo iných postavičiek, ku ktorým vzhliada alebo ich obdivuje. Ak prechádza práve týmto obdobím, potešte ho akčnými novinkami v komiksovom spracovaní. 
Zaujala nás séria kníh Môj prvý komiks, ktorá je úplnou novinkou na trhu. Príbehy svetoznámych hrdinov z Marvelu, Avengers, Minecraft alebo Spidermana sú vhodné pre čitateľa už od 7 rokov.  Takéto spracovanie príbehu s obľúbenými postavami nadchne aj dieťa, ktoré knižky berie do ruky zriedka.
 

Detské knihy s príbehmi aj ponaučeniami

Máte doma nezbedných súrodencov, ktorí sa neustále škriepia? Siahnite po knihe Súrodenci spolupracujú s príjemnými ilustráciami talentovanej Tiny Minor. Gregor a Grétka sú nerozlučná dvojka – dvojčatá. Aj keď si veľa pomáhajú, vedia sa aj riadne pohádať.
Kniha formou príbehu dokáže deti inšpirovať k lepšiemu správaniu bez toho, aby poučovala. Tam, kde si už rodič nevie rady, často dokáže pomôcť práve kniha.
A táto je navyše zábavná.  
 

Ak hľadáte titul s príbehmi pre staršie deti okolo 9 rokov, v Panta Rhei nám odporučili knihu od známej autorky Veroniky Šikulovej Pozor, bodkovaný pes. Pri čítaní verných príbehov bláznivého psíka sa do detstva vráti nejeden rodič. Autorka v nej pracuje aj s citlivejšími témami. Je ideálna pre deti, ktoré psíka či iné zvieratko majú alebo po ňom túžia. Vďaka krátkym kapitolám si deti môžu precvičovať čítanie. 

Detské knihy (aj) pre nás
Stalo sa vám už, že ste kúpili knihu na základe obalu? Stáva sa to často. Vchádzate do kníhkupectva s vopred premyslenými titulmi, ktoré idete kúpiť, ale odrazu vám zrak spočinie na obálke knihy, ktorá vás z nejakého dôvodu zaujala. Či už názvom alebo grafikou, vezmete ju do rúk, prelistujete a viete, že tú knihu musíte vziať so sebou domov. V kníhkupectve nás zaujala kniha Mapy. Dozvedeli sme sa, že nové doplnené vydanie obsahuje až 75 máp, ktoré vás prenesú do 66 krajín a 6 kontinentov. Sú plné zaujímavých obrázkov z výnimočných miest. 
 

Druhou knihou, od ktorej sme nevedeli odtrhnúť zrak, je kniha Vesmír a jeho záhady. Už na prvý pohľad zaujala zlatými prvkami na obálke. Ani obsah knihy nesklamal.  Nachádza sa v nej viac ako stovka nebeských telies doplnená ohromujúcimi faktmi a novými zaujímavými vedeckými objavmi. Pri kúpe tejto knihy sme si neboli celkom istí, či ju kupujeme pre dieťa, alebo skôr pre seba. :)
Aj toto sú príbehy knižných lások. 

Kde hľadať tie pravé?
Kníhkupectvo Panta Rhei v Avione nedávno prešlo rekonštrukciou a jeho návšteva je jednoducho vždy zážitok. Nový vzdušný priestor je doslova knižným rajom, v ktorom nájdete tisícky voňavých kníh –  noviniek aj overených klasík, prehľadne zoradených čakajúcich na svojich nových majiteľov. Detskej sekcii dominuje čarovný knižný strom a útulné kútiky. V čare atmosféry si zaručene nejaký knižný poklad domov odnesiete. A ak sa nebudete vedieť dočkať, do knihy sa budete môcť pustiť hneď v kaviarni Cafe Dias, ktorá je súčasťou kníhkupectva. 


Prajeme krásne knižné zážitky!