Bylinky na podporu imunity

Prechod do jesenného a zimného počasia býva pre naše telo zaťažkávajúcou skúškou. Často sa prejavuje vo forme únavy a vyčerpania, čo môže mať nepriaznivý vplyv na našu imunitu. Ako ju teda v chladnejšom počasí správne brániť? Ktorými bylinkami v podobe čajov si viete pomôcť? Navštívili sme predajňu čajov OXALIS, BioOrganic a DM drogériu v Avione a prinášame pár tipov na odstránenie únavy, bolesti hrdla či podporu imunity. 


Čajové zmesi na bolesť hrdla a priedušky

Ak vás nečakane prekvapila bolesť hrdla, zápal mandlí, bolesť hrtana alebo ústnej dutiny, potom určite siahnite po šalvii lekárskej. Stačí si z nej pripraviť zápar –  krátko ju zapariť a vylúhovať v horúcej vode. Určite ju využijete aj ako cennú koreninu v kuchyni. 

Materina dúška je skvelým pomocníkom najmä pri zahlienení priedušiek a prieduškovej astme. Denne odporúčame vypiť 2 šálky. Postačí 1 čajová lyžička, ktorá sa zaparí štvrť litrom vriacej vody a krátko vylúhuje. 

Podpora imunity
Rakytník môžeme piť aj vo forme čaju alebo ho spracovať napríklad do koláča alebo masla. Podporuje prirodzenú imunitu, je vhodný ako prevencia chrípky a prechladnutia. Nie nadarmo sa hovorí, že všetky tabletky sa skrývajú v jednej bobuľke. V minulosti ho vnímali najmä ako okrasný krík, no v posledných rokoch je oceňovaný najmä pre vysoký zdroj vitamínu C.

 

Ako správne skladovať bylinky

Aby sušené bylinky neabsorbovali vlhkosť z prostredia, je vhodné, aby ste ich skladovali v uzatvárateľných nádobách. Ideálne v tmavých a chladnejších priestoroch. Pri kúpe si bylinky nechajte zabaliť do nepriehľadných vrecúšok. Doma ich môžete presypať do sklenených nádob. Nádoby si nezabudnite označiť, ideálne aj s dátumom, aby ste vedeli, ako dlho ich môžete používať. 
 

Únava, vyčerpanie a stres

O medovke lekárskej sa traduje, že je sladkou priateľkou na upokojenie ducha. Ak na vás doľahne stres, určite siahnite po tejto bylinke. Vo forme čaju pomáha pri ľahších formách nespavosti a nervozite a upokojí myseľ.  V kuchyni je obľúbenou pomocníčkou do nápojov, limonád a na dozdobenie jedál. 

Zápaly v tele
Rumanček kamilkový má naozaj všestranné účinky. Oceníte najmä jeho protizápalové pôsobenie. Okrem pitia bežného čaju ho viete použiť aj na výplachy zapáleného nosa či sedacie kúpele. Je to naozaj všestranná a upokojujúca bylinka, ktorá pomôže aj pri hnačke či žalúdočných problémoch. 

 

Ženské problémy

Alchemilku pasienkovú ocenia najmä ženy, pretože je všeliekom na všetky ženské choroby. Posilňuje väzivo maternice, pomáha pri poraneniach pri pôrode. Ak máte nepravidelnú menštruáciu, prípadne nevoľnosti pri prechode, určite si pripravte čaj z alchemilky. Postačí 1 čajová lyžička a štvrť litra vody. 

Posilnenie imunity
Bylinka Indiánov Echinacea purpurová urýchľuje hojenie rán a podporuje imunitu. Jej kvet vás poteší svojou nádhernou ružovofialovou farbou. Zberajú sa z nej nielen kvety, ale aj koreň a listy. V chrípkovom období určite siahnite po čaji alebo sirupe z kvetov echinacey.